Američané svádí boj o Tikrít

Příslušníci americké námořní pěchoty objevili v Iráku 278 dělostřeleckých granátů obsahujících podle chemických analýz chemickou látku, která vyvolává puchýře na kůži. Byly nalezeny v automobilových přívěsech zaparkovaných ve školním dvoře, upřesnil operační šéf Stephen Armes. Neřekl však, o které město konkrétně šlo. Agentura AFP zároveň cituje šéfa vrchního velení amerických sil generála Tommyho Frankse, který tvrdí, že jeho vojáci zajali na útěku několi špiček Saddámova režimu. O které členy Husajnovy vlády se jedná, neuvedl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják v Iráku | Zdroj: ČTK

Do rodiště iráckého vůdce Saddáma Husajna Tikrítu dorazily americké jednotky. Město je poslední baštou příznivců Husajnova režimu. Zatím nic však nenasvědčuje tomu, že by se Američané setkali v Tikrítu s větším odporem. Ve městě nicméně panuje napětí. Američané a Britové se zároveň snaží dostat pod kontrolu anarchii a rabování, které vypukly po pádu režimu. Velitel spojeneckých sil generál Tommy Franks v televizních stanicích ABC a CNN oznámil, že američtí vojáci osvobodili v lokalitě sto kilometrů od Bagdádu šest svých kolegů. Teď jsou na cestě do metropole k ošetření.

Příslušníci americké námořní pěchoty už obsadili strategicky důležité město Kút jihovýchodně od irácké metropole Bagdádu. Odstraněním této poslední překážky se spojencům otevřela nová zásobovací cesta z jihu Iráku do hlavního města. Při vstupu do města nenarazili Američané na žádný odpor. Obyvatelé Kútu prý vojáky radostně vítali. Kút leží na silnici spojující Basru s Bagdádem. Po jeho ovládnutí se teď mohou americké jednotky volně pohybovat po všech silnicích mezi Eufratem a Tigridem ve středním Iráku.

Počet zabitých amerických vojáků v Iráku od zahájení války dosáhl 109. Oznámil to Pentagon. 97 z nich bylo zabito v boji nebo při omylech vlastních jednotek a 12 přišlo o život při nehodách. Dosud posledním zabitým Američanem byl příslušník námořní pěchoty hlídkující v Bagdádu před jedním zdravotnickým zařízením. Zastřelil ho v sobotu muž se syrskými doklady. K americkému vojákovi se podle prohlášení přiblížili dva muži a jeden z nich ho střelbou usmrtil. Americké armádě se podařilo osvobodit z iráckého zajetí šest amerických vojáků. Nejmenovaný americký důstojník dnes v irácké metropoli prohlásil, že šlo o skutečné válečné zajatce v rukou iráckých sil. Podle velitele spojeneckých sil v zálivu generála Tommy Frankse jsou nalezení vojáci v dobrém stavu. Generál ale prohlásil, že neví, zda jde o válečné zajatce, nebo vojáky, které americká armáda považovala za nezvěstné.

Sýrie musí odepřít útočiště každému prominentovi režimu svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Po setkání s americkými vojáky, kteří byli zraněni ve válce v Iráku, to řekl prezident George Bush. "Je třeba, aby si Sýrie uvědomila, že od ní očekáváme naprostou spolupráci, a že ji naléhavě žádáme, aby neumožnila členům irácké strany Baas nebo členům rodiny svrženého iráckého prezidenta najít v Sýrii útočiště," prohlásil americký prezident. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Susan Pittmanová předtím uvedla, že Washington chápe rozhodnutí Sýrie uzavřít svou hranici s Irákem. Podle ní Spojené státy budou pečlivě sledovat, co se děje na syrsko-irácké hranici.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme