Američané svádí boj o Tikrít

Příslušníci americké námořní pěchoty objevili v Iráku 278 dělostřeleckých granátů obsahujících podle chemických analýz chemickou látku, která vyvolává puchýře na kůži. Byly nalezeny v automobilových přívěsech zaparkovaných ve školním dvoře, upřesnil operační šéf Stephen Armes. Neřekl však, o které město konkrétně šlo. Agentura AFP zároveň cituje šéfa vrchního velení amerických sil generála Tommyho Frankse, který tvrdí, že jeho vojáci zajali na útěku několi špiček Saddámova režimu. O které členy Husajnovy vlády se jedná, neuvedl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják v Iráku

americký voják v Iráku | Zdroj: ČTK

Do rodiště iráckého vůdce Saddáma Husajna Tikrítu dorazily americké jednotky. Město je poslední baštou příznivců Husajnova režimu. Zatím nic však nenasvědčuje tomu, že by se Američané setkali v Tikrítu s větším odporem. Ve městě nicméně panuje napětí. Američané a Britové se zároveň snaží dostat pod kontrolu anarchii a rabování, které vypukly po pádu režimu. Velitel spojeneckých sil generál Tommy Franks v televizních stanicích ABC a CNN oznámil, že američtí vojáci osvobodili v lokalitě sto kilometrů od Bagdádu šest svých kolegů. Teď jsou na cestě do metropole k ošetření.

Příslušníci americké námořní pěchoty už obsadili strategicky důležité město Kút jihovýchodně od irácké metropole Bagdádu. Odstraněním této poslední překážky se spojencům otevřela nová zásobovací cesta z jihu Iráku do hlavního města. Při vstupu do města nenarazili Američané na žádný odpor. Obyvatelé Kútu prý vojáky radostně vítali. Kút leží na silnici spojující Basru s Bagdádem. Po jeho ovládnutí se teď mohou americké jednotky volně pohybovat po všech silnicích mezi Eufratem a Tigridem ve středním Iráku.

Počet zabitých amerických vojáků v Iráku od zahájení války dosáhl 109. Oznámil to Pentagon. 97 z nich bylo zabito v boji nebo při omylech vlastních jednotek a 12 přišlo o život při nehodách. Dosud posledním zabitým Američanem byl příslušník námořní pěchoty hlídkující v Bagdádu před jedním zdravotnickým zařízením. Zastřelil ho v sobotu muž se syrskými doklady. K americkému vojákovi se podle prohlášení přiblížili dva muži a jeden z nich ho střelbou usmrtil. Americké armádě se podařilo osvobodit z iráckého zajetí šest amerických vojáků. Nejmenovaný americký důstojník dnes v irácké metropoli prohlásil, že šlo o skutečné válečné zajatce v rukou iráckých sil. Podle velitele spojeneckých sil v zálivu generála Tommy Frankse jsou nalezení vojáci v dobrém stavu. Generál ale prohlásil, že neví, zda jde o válečné zajatce, nebo vojáky, které americká armáda považovala za nezvěstné.

Sýrie musí odepřít útočiště každému prominentovi režimu svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Po setkání s americkými vojáky, kteří byli zraněni ve válce v Iráku, to řekl prezident George Bush. "Je třeba, aby si Sýrie uvědomila, že od ní očekáváme naprostou spolupráci, a že ji naléhavě žádáme, aby neumožnila členům irácké strany Baas nebo členům rodiny svrženého iráckého prezidenta najít v Sýrii útočiště," prohlásil americký prezident. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Susan Pittmanová předtím uvedla, že Washington chápe rozhodnutí Sýrie uzavřít svou hranici s Irákem. Podle ní Spojené státy budou pečlivě sledovat, co se děje na syrsko-irácké hranici.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme