Američané tlačí bosenské lídry ke změnám v ústavě

Hlavním jednacím dnem pokračuje ve Washingtonu americko-bosenský summit. Koná se u příležitosti desátého výročí podepsání Daytonské dohody, která ukončila válku v Bosně. Američtí diplomaté tlačí na to, aby nezůstalo při deset let starých dohodách, ale aby se bosenští lídři dohodli na změnách ústavy a zajistili normální fungování státu. Američané také nepodpoří vstup Bosny do NATO, pokud nebudou zadržení Radoval Karadžič a Ratko Mladič, podezřelí z válečných zločinů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Křehká rovnováha mezi bosenskými Srby, Chorvaty a Muslimy k dalšímu politickému a ekonomickému rozvoji Bosny po desti letech od dohody podepsané na vojenské základně ve státě Ohiu už nestačí. Dva státy se třemi rotujícími prezidenty nejsou tím uspořádáním, které by pomohlo Bosně dostat se do evropských struktur.

Státní tajemník americké ministryně zahraničí Nicholas Burns proto žádá změny, která by navázaly na deset let starý diplomatický úspěch, který pomohl ukončit balkánskou válku. Dnešním úkolem americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové je využít svého vlivu a přimět zástupce Srbů, Muslimů a Chorvatů, aby se dohodli na jednom prezidentovi, jednom premiérovi a jednom efektivním parlamentu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme