Američané uctili v Pearl Harbor oběti útoku. Už po sedmdesáté

Američané si ve středu připomněli 70. výročí útoku na Pearl Harbor, a tedy i svého vstupu do druhé světové války. Vzpomínkové ceremonie proběhly i na havajském ostrově Oahu, kde se základna nachází. Přítomni byli i pamětníci, ovšem jen z americké strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci amerického námořnictva nesou vlajku na vzpomínkové ceremonii v Pearl Harbor

Příslušníci amerického námořnictva nesou vlajku na vzpomínkové ceremonii v Pearl Harbor | Zdroj: Reuters

Kdo chtěl být přítomen na hlavním ceremoniálu v přístavu, musel si přivstat. V 7.55, přesně v čas napadení, začala vzpomínka minutou ticha. K uctění památky svých spolubojovníků se dostavili i přeživší váleční veteráni, kterým je většinou přes 90 let.

Z nejznámějšího bitevníku USS Arizona přežilo 334 námořníků. Dnes jich žije 18, jen polovině však dovolil zdravotní stav se na ceremonii dostavit. Letos historicky poprvé nedorazil kvůli zdraví žádný z japonských pamětníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Výborná telefonovala do Ranního Radiožurnálu z Pearl Harbor o vzpomínkových akcích

Vzpomínkový ceremoniál se odehrál i na místním letišti, kde japonští piloti před 70 lety doslova zmasakrovali americké letouny, aby nemohly vzlétnout na obranu přístavu.

Přístav už 6. prosince v podvečer zažil dojemný ceremoniál: potápěči amerického námořnictva uložili do vraku bitevní lodi Utah malou urnu s ostatky válečného veterána Lee Soucyho, který přežil útok na Pearl Harbor. Dožil se 90 let a loni, těsně před smrtí, projevil přání, aby se k poslednímu odpočinku uložen tam, kde odpočívají jeho spolubojovníci.

Sarkofág nad vrakem lodi USS Arizona v havajském přístavu Pearl Harbor | Foto: Reuters

Pearl Harbor je velkým památníkem

Pokud stojí v Honolulu něco za návštěvu, je to právě Pearl Harbor. Z návštěvnického centra je přes vodu vidět bílý sarkofág, který Američané vztyčili jako památník nad lodí Arizona. Vrcholek samotného vraku je vidět jen pár centimetrů pod hladinou, dodnes z něho uniká olej a v nádržích prý stále zůstávají zbytky paliva.

Jiné bitevníky zase byly opraveny a do jejich útrob vedou návštěvníky hlasy lidí, kteří přímo na těch místech sloužili.

I dnes se v Pearl Harbor nachází vojenská základna, stejně jako na jiných místech ostrova Oahu.

Japonská vojska zahájila útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941 v 7 hodin a 55 minut. Toho dne zemřelo 2388 Američanů, většinou námořníci a vojáci. Útok měl zásadní vliv na vývoj druhé světové války – původně evropský konflikt přerostl v celosvětový.

Lucie Výborná, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme