Američané uctili v Pearl Harbor oběti útoku. Už po sedmdesáté

Američané si ve středu připomněli 70. výročí útoku na Pearl Harbor, a tedy i svého vstupu do druhé světové války. Vzpomínkové ceremonie proběhly i na havajském ostrově Oahu, kde se základna nachází. Přítomni byli i pamětníci, ovšem jen z americké strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci amerického námořnictva nesou vlajku na vzpomínkové ceremonii v Pearl Harbor

Příslušníci amerického námořnictva nesou vlajku na vzpomínkové ceremonii v Pearl Harbor | Zdroj: Reuters

Kdo chtěl být přítomen na hlavním ceremoniálu v přístavu, musel si přivstat. V 7.55, přesně v čas napadení, začala vzpomínka minutou ticha. K uctění památky svých spolubojovníků se dostavili i přeživší váleční veteráni, kterým je většinou přes 90 let.

Z nejznámějšího bitevníku USS Arizona přežilo 334 námořníků. Dnes jich žije 18, jen polovině však dovolil zdravotní stav se na ceremonii dostavit. Letos historicky poprvé nedorazil kvůli zdraví žádný z japonských pamětníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Výborná telefonovala do Ranního Radiožurnálu z Pearl Harbor o vzpomínkových akcích

Vzpomínkový ceremoniál se odehrál i na místním letišti, kde japonští piloti před 70 lety doslova zmasakrovali americké letouny, aby nemohly vzlétnout na obranu přístavu.

Přístav už 6. prosince v podvečer zažil dojemný ceremoniál: potápěči amerického námořnictva uložili do vraku bitevní lodi Utah malou urnu s ostatky válečného veterána Lee Soucyho, který přežil útok na Pearl Harbor. Dožil se 90 let a loni, těsně před smrtí, projevil přání, aby se k poslednímu odpočinku uložen tam, kde odpočívají jeho spolubojovníci.

Sarkofág nad vrakem lodi USS Arizona v havajském přístavu Pearl Harbor | Foto: Reuters

Pearl Harbor je velkým památníkem

Pokud stojí v Honolulu něco za návštěvu, je to právě Pearl Harbor. Z návštěvnického centra je přes vodu vidět bílý sarkofág, který Američané vztyčili jako památník nad lodí Arizona. Vrcholek samotného vraku je vidět jen pár centimetrů pod hladinou, dodnes z něho uniká olej a v nádržích prý stále zůstávají zbytky paliva.

Jiné bitevníky zase byly opraveny a do jejich útrob vedou návštěvníky hlasy lidí, kteří přímo na těch místech sloužili.

I dnes se v Pearl Harbor nachází vojenská základna, stejně jako na jiných místech ostrova Oahu.

Japonská vojska zahájila útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941 v 7 hodin a 55 minut. Toho dne zemřelo 2388 Američanů, většinou námořníci a vojáci. Útok měl zásadní vliv na vývoj druhé světové války – původně evropský konflikt přerostl v celosvětový.

Lucie Výborná, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme