Američané údajně zadrželi muže podezřelého z bostonského bombového útoku

Americké bezpečnostní síly údajně zadržely muže podezřelého z bombových útoků v cíli bostonského maratonu. Podle deníku New York Times je ze Saúdské Arábie. Muž prý s vyšetřovateli spolupracuje, ale svou vinu odmítá. Policie zatím informaci oficiálně nepotvrdila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté se psy hledají další výbušniny v okolí trati bostonského maratonu. 16. 4. 2013

Policisté se psy hledají další výbušniny v okolí trati bostonského maratonu. 16. 4. 2013 | Zdroj: Reuters

Americký prezident Barack Obama ale ujistil, že pachatele útoku, při kterém zemřeli tři lidé, dopadnou.

„Zatím stále nevíme, kdo a proč to udělal, a nemůžeme dělat unáhlené závěry, dokud neznáme všechna fakta. Ale jisté je, že se je dozvíme a zjistíme, kdo to udělal, a zjistíme také proč. A všichni, jednotlivci i skupiny, které jsou za to zodpovědné, budou čelit spravedlnosti,“ prohlásil Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu vyšetřování útoku na bostonském maratonu informoval redaktor Martin Ježek. Hostem Radiožurnálu byl bezpečnostní expert Andor Šándor

Při atentátu zemřeli tři lidé a přes 140 dalších utrpělo zranění. Stav 17 lidí je kritický. FBI akci označila za teroristickou. Policisté v Bostonu našli dalších pět nevybuchlých náloží.

Šlo o nevelké, nepříliš odborně vyrobené nálože ukryté v odpadkových koších rozmístěných podél maratonské trati. Bomby měly být vyrobené podomácku a naplněné kuličkami z ložisek a dalšími šrapnely, aby způsobily co největší škodu.

Policie nyní oficiálně informuje, že prohlíží všechny záznamy z maratonu a že na nich stopu hledá. Vyhlásila také pátrání po dodávce z půjčovny, která byla na trase maratonu viděna, a hledá také tmavě oblečeného muže, kterého viděli, jak z prostoru cíle odchází.

Rozsáhlé prostranství je zavřené, jsou tam stovky sanitek a vozů hasičů. Na místě jsou i vojáci a FBI. Agentura Reuters s odvoláním na mínění bezpečnostních expertů napsala, že okolnosti incidentu ukazují na útok islámských extremistů nebo amerických protivládních radikálů.

V cíli bostonského maratonu vybouchly dvě nálože | Foto: Reuters

Děsivé minuty po výbuchu popsal televizi CNN James Brennan, který má přímo u cíle bostonského maratonu obchod s cukrovinkami.

„Ozvaly se dva výbuchy v odstupu asi čtyř sekund. U toho prvního jsem si říkal, že asi bouchl generátor nebo že to je ohňostroj. To víte, maraton je velká bujará akce. Ale když se ozvala druhá exploze a lidé začali utíkat, bylo jasné, že je to bomba. Lidé se hrnuli do obchodu a uprostřed prodejny jsme měli kaluž krve. Byla tu krvácející žena a další lidé se snažili jí krvácení zastavit. Bylo úžasné, jak si lidé pomáhali, jak se k sobě chovali,“ řekl.

„Byly tam rodiny s dětmi. Všichni naříkali a křičeli. Snažili jsme se co nejdřív dostat pryč. Pod obrovskými budovami to bylo velmi skličující," popsala jedna z běžkyň, co viděla z trati.

Spojené státy podle Obamy vypátrají a postaví před soud pachatele bombových útoků v Bostonu

Číst článek

Bostonského maratonu se aktivně zúčastnilo na 27 tisíc lidí a dalších půl milionu běhu přihlíželo. Společnost Google spustila speciální stránky Google Person finder, na kterých může požádat o pomoc každý, kdo někoho po útocích na maratonu hledá.

Ve Spojených státech se po útoku na bostonský maraton zpřísňují bezpečnostní opatření. Kvůli atentátu byl například zrušený i hokejový zápas Boston Bruines. Ve Washingtonu na čas uzavřeli okolí Bílého domu.

Maraton se běžel v Den patriotů

Bezpečnostní expert Andor Šándor se domnívá, že na podobných akcích nejde útoku zcela zabránit:

„Jsem velmi skeptický. Má-li taková akce přinést radost lidem, kteří se jí zúčastní a kteří ji sledují, tak ta bezpečnostní opatření nemohou být taková, aby se účastníci cítili velmi nekomfortně. To by musely být na každém rohu rámy, nesměla by se otevírat okna. Z tohoto pohledu je taková akce velmi obtížně zabezpečitelná,“ tvrdí.

Britská policie prověří bezpečnostní opatření londýnského maratonu

Číst článek

Profesor bostonské univerzity Igor Lukeš navíc připomíná, že ve Spojených státech byl svátek vlastenectví. To přitahuje pozornost teroristů.

„Jsou lidé, kteří poukazují na to, že tento konkrétní den je velmi populární mezi teroristy. Ale teroristy toho našeho domácího typu. Tento den je totiž v Americe Den patriotů a z nějakého perverzního důvodu celá řada extremistických teroristických domácích amerických organizací tento den považuje za jakousi výzvu,“ vysvětluje Lukeš.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Veronika Neprašová, Kateřina Kozmová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme