Američané úspěšně sestřelili raketu

Pentagon uspěl při čtvrtém pokusu v rámci programu národního protiraketového systému. Obranná raketa při testu zničila modifikovanou mezikontinentální balistickou střelu Minuteman, která představovala útočnou raketu s jadernou hlavicí. Ze čtyř dosavadních pokusů dva uspěly a dva selhaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední pokus loni v červenci se nevydařil a tehdejší prezident Bill Clinton další práci na protiraketovém štítu pozastavil. Zdar nynějšího testu bude podle pozorovatelů mocným povzbuzením pro současného prezidenta George Bushe. Ten chce totiž urychlit výboj protiraketového štítu navzdory odporu Ruska a výhradám spojenců. Odpůrci armády ale tomuto zatím poslednímu testu nepřikládají velkou váhu. Podle nich rozhodně nesvědčí o tom, že by kontroverzní projekt Bushova kabinetu byl proveditelný.

Jak uvádí washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, podle Pentagonu bude vyhodnocení nynějšího testu trvat dva měsíce. Zkouška, která přišla americké daňové poplatníky na 100 milionů dolarů, proběhla nad Tichým oceánem. Pentagon nejprve vypálil mezikontinentální balistickou raketu s maketou jaderné hlavice ze základny v Kalifornii. O 21 minut později vzlétla z atolu v Tichomoří obranná střela, které se podařilo zlikvidovat cíl ve výši 200 kilometrů nad mořem. Zkouška byla mírně pozdržena kvůli demonstrantům z organizace Greenpeace, kteří protestovali u základny v Kalifornii.

Igor Maňour, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme