Američané uvolnili zmrazená afghánská konta

Spojené státy uvolnily zmrazené účty afghánské banky. Peníze mají podle Washingtonu pomoci prozatímní vládě Hamída Karzáího při obnově válkou zničené země. Krok americké vlády přichází těsně před návštěvou afghánského premiéra Karzáího, který bude ve Washingtonu příští týden jednat s prezidentem Georgem Bushem. Do Kábulu přicestoval generální tajemník OSN Kofi Annan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že dalo centrální bance pokyn, aby odblokovala afghánské fondy v hodnotě přes 200 miliónů dolarů, zmrazené ve Spojených státech. Washington zablokoval fondy afghánské centrální banky před třemi roky ve snaze potrestat talibanský režim za přechovávání hledaného teroristy Usámy bi Ládina.

Podle amerického ministra financí Paula O´Neilla budou nyní tyto fondy k dispozici pro stabilizaci afghánského hospodářství, posílení operací centrální banky a zlepšení budoucnosti afghánského lidu.

Návštěvou Kofiho Ananna má vyvrcholit mezinárodní úsilí o obnovu Afghánistánu po dvou desetiletích války. Annan se setká s vůdci posttalibanské vlády, s veliteli mírových sil vedených Brity i se šéfy agentur OSN, které působí v Afghánistánu. Kofi Annan je prvním generálním tajemníkem OSN, který Kábul navštívil od roku 1959. Během své cesty zamíří také do Íránu a Pákistánu, kde chce přesvědčit tamní představitele, aby se nevměšovali do vnitřních záležitostí Afghánistánu.

Jak přímo z místa hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, v Afghánistánu se nadále pohybují ozbrojené skupiny příslušníků teroristické sítě Al-Káida. Příslušníci americké jednotky při střetu s jejími členy zabili u jihoafghánského Kandaháru 15 příznivců Usámy bin Ládina a 27 jich Američané zajali. Jeden americký voják byl zraněn.

Podle velení amerických vojsk se v Afghánistánu pohybuje ještě velký počet nelegálních ozbrojených skupin a antiteroristická operace v zemi bude pokračovat do té doby, dokud nebudou všechny zlikvidovány. Velitel amerických vojsk v Afghánistánu Tomy Franks popřel, že by Spojené státy usilovaly o dlouhodobou přítomnost své armády v regionu.

V Uzbekistánu využívá americké letectvo základnu Chanava a ve sdělovacích prostředcích se v posledních dnech píše, že si jí chtějí pronajmout na 25 let. Proti tomu však tvrdě protestuje Rusko, které pokládá tyto země za tradiční sféru svého vlivu. Generál Franks ale tyto spekulace odmítl.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme