Američané už prý obsadili bagdádské letiště

Americké jednotky večer obsadily mezinárodní letiště v Bagdádu. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na televizi ABC. Tanky a obrněná vozidla prý nenarazily na téměř žádný odpor iráckých sil. Při útoku údajně zahynuly desítky iráckých vojáků a civilistů z blízké vesnice. Bagdád se krátce před začátkem útoku na letiště ponořil do tmy. Většina města je poprvé od zahájení války bez elektrické energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bagdádské letiště | Zdroj: ČTK

Útok třetí pěší divize na bagdádské letiště začal v půl osmé večer našeho času a po necelých třech hodinách televize ABC oznámila jeho obsazení. Oficiální zdroje americké armády zatím zprávu nepotvrdily. Podle agentury Reuters při akci zahynuly desítky iráckých vojáků a civilistů. Má jít o obyvatele nedaleké vesnice Furát, kterou zřejmě zasáhla americká střela.

Spojenci se údajně přibližují k jižnímu okraji města a obkličují Bagdád ze všech stran. Město opouštějí civilisté a dezertéři.

Není zcela jasné, kde jsou jednotky elitní irácké Republikánské gardy, které měly město bránit. Koaliční velení naznačuje, že jsou oslabeny a rozpadají se. Je ale možné, že se stáhly do města a chtějí vtáhnout postupující spojenecké vojáky do pouličních bojů.

Zpravodaj České televize v Bagdádu Michal Kubal večer hlásil, že zatím není jasné, co je příčinou přerušení dodávky elektrického proudu ve městě. Podle něj to ale zjevně není důsledek spojeneckého bombardování, protože to bezprostředně předtím neprobíhalo. Kubal ale nevyloučil, že může jít o důsledek akce koaličních speciálních sil.

Bush: Smyčka se stahuje

Smyčka kolem Bagdádu se stahuje a irácký režim se blíží svému konci. Prohlásil to americký prezident George Bush v projevu k 12 000 příslušníků námořní pěchoty, které navštívil na základně Camp Lejeune v Severní Karolíně. Bush už dříve řekl, že jediný možný výsledek je úplné a konečné vítězství spojeneckých jednotek a že váleční zločinci se budou zodpovídat ze svých skutků.

Předseda sboru náčelníků štábů americké armády generál Richard Myers odmítl komentovat probíhající operace v Bagdádu. Ani neví, co způsobilo výpadek elektrického proudu ve městě. Koaliční síly ale podle něj na bagdádské zdroje elektřiny nezaútočily. Ministr obrany Donald Rumsfeld vyzval irácké velení, aby se vzdalo a nebojovalo za režim.

Pentagon nemá dostatek informací, aby mohl říci, zda Saddám Husajn žije, nebo ne. Pod spojeneckou kontrolou je 95 procent iráckého vzdušného prostoru, ale nejtěžší pozemní boje mohou nastat právě teď v Bagdádu.

Podle oficiálních informací jednotlivých vlád zemřelo v dosavadních bojích 55 amerických a 27 britských vojáků. Irák počty svých padlých neuvádí, odhaduje však, že zemřelo 1 250 civilistů a přes pět tisíc jich bylo zraněno.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Veronika Malá, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme