Američané už si na tendr na stíhačky nestěžují

Výběrové řízení na pronájem stíhaček pro českou armádu je podle Američanů v pořádku. Prohlásil to premiér Vladimír Špidla, který je tento týden na návštěvě Spojených států. Na regulérnost tendru, ve kterém zvítězily švedsko-britské Gripeny, si stěžovala americká společnost Lockheed Martin. Kvůli nedostatku financí bylo ale toto výběrové řízení zrušeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhačky | Foto: Air Force link

Premiér Špidla proto řekl americkému ministrovi obrany Donaldu Rumsfeldovi, že bude vypsáno nové řízení na pronájem strojů. "Pan ministr obrany neprojevil nejmenší stín pochybnosti o tom, že výběrové řízení je od začátku do konce připraveno tak, že je transparentní a že výsledek bude velmi dobře hájitelný."

Dalším tématem, o kterém ve Washingtonu jednal Vladimír Špidla, byla obnova Iráku. V této otázce došlo k významné dohodě. Premiér oznámil, že v Česku bude sídlit americká společnost Bechtel. Právě ta má rozdělovat podstatnou část amerických vládních zakázek na rekonstrukci Iráku. Obsah washingtonských rozhovorů ohledně české účasti na obnovu Iráku pro Český rozhlas shrnul ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "My jsme se snažili pečlivě vyložit naše znalosti v Iráku, které souvisejí s našimi aktivitami ještě v době Československa. Naše znalosti té problematiky a firmy, které by se případně mohly při té obnově Iráku se uplatnit."

Markéta Kaclová, Petra Lazáková, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme