Američané už údajně identifikovali možného pachatele útoku v Bostonu

Vyšetřovatelé ve Spojených státech už údajně identifikovali možného pachatele bombového útoku z Bostonu. S odvoláním na své zdroje o tom informují televize CNN a list Boston Globe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté prohledávají okolí místa výbuchu dvou náloží v Bostonu | Zdroj: Reuters

Televize CNN nejprve informovala, že se podařilo identifikovat pomocí kamer muže, který donesl jednu z bomb na místo činu. Později přidala tato stanice novinku, že je podezřelý už ve vazbě. Reportérovi CNN to měl neoficálně potvrdit někdo z vyšetřovatelů.

Agentura Reuters ale vzápětí oznámila, že zadržen ještě nikdo nebyl, a to samé později oznámila i bostonská policie a prokuratura. Federální úřad pro vyšetřování, FBI, chystá tiskovou konferenci, která by měla vše vyjasnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o vyšetřování útoku v Bostonu sdělil redaktor Jan Prokeš

Podle CNN zachytila podezřelého průmyslová kamera z obchodního domu. Muž prý na záběru pokládá tašku blízko místa druhé exploze u cílové rovinky bostonského maratonu. Už předtím se u místa našel úlomek tlakového hrnce, který pachatel použil spolu s hřebíky a ocelovými kuličkami při domácí výrobě nálože.

Nejasné stále zůstávají i motivy útoku. Podle expertů citovaných v amerických médiích atentát stále nese rukopis jak osamoceného útočníka, tak skupiny organizované v zahraničí, například násilných džihádistů. Po úniku zpráv o podezřelém jedinci na kamerách ale zesílily spekulace, že šlo o čin takzvaného osamoceného vlka.

Ve Washingtonu dnes také zadrželi dopis adresovaný prezidenovi, který zřejmě obsahoval jedovatý ricin. Stejnou látku někdo předtím poslal jednomu senátorovi. Americká vláda tvrdí, že mezi zásilkami a bostonským atentátem není žádná souvislost.

Odhalená podezřelá zásilka pro prezidenta Obamu mohla obsahovat jed ricin

Číst článek

Pro samotného prezidenta Obamu je v posledních dnech největší teroristický útok v USA od 11. září 2001 jasnou prioritou. Potvrzují to slova mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho.

„Prezident Obama má o incidentu v Bostonu od začátku detailní informace. Dnes ráno se znovu sešel v Oválné pracovně s národním bezpečnostním týmem, aby probrali postupující vyšetřování. Schůzky se účastnili generální prokurátor Holder, šéf FBI Mullen a další.,“ uvedl

Zítra Barack Obama promluví přímo v Bostonu na ekumenické zádušní mši za oběti atentátu

Dvojitá exploze v cílové pásce bostonského maratonu zabila tři lidi a dalších 180 zranila.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Jan Prokeš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme