Američané už za řekou Tigris

Spojenecké síly se rychle blíží k Bagdádu. Předvoj amerických jednotek je údajně už jen 30 kilometrů od iráckého hlavního města. U města Karbalá asi 80 kilometrů jižně od metropole útočí na pozice irácké Republikánské gardy. Prudké boje jsou hlášeny také od města Kút asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Už předtím se námořní pěchota ve středním Iráku zmocnila klíčového mostu přes řeku Tigris a údajně má také pod kontrolou hlavní silnici z města Kút do Bagdádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pozemní boje v Iráku | Zdroj: ČTK

Americké letectvo zasáhlo další civilní cíle v Bagdádu. Kromě porodnice Červeného půlměsíce útokem utrpělo výstaviště a další nevojenské objekty. Smrt několika lidí a zranění nejméně 25 dalších potvrdil kromě nemocničních zdrojů i zpravodaj agentury Reuters.

Americké jednotky dnes pokračovaly v postupu na Bagdád. Jejich předvoj je údajně už jenom 30 kilometrů od iráckého hlavního města. U města Karbalá asi 80 kilometrů jižně od metropole útočí na pozice irácké Republikánské gardy. Prudké boje jsou hlášeny také od města Kút asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Britský deník The Times dnes s dovoláním na zdroje z katarského velitelství války napsal, že útok na Bagdád by mohl začít do 48 hodin. První střet se očekává jihozápadně od města, a to s divizí Madína Republikánské gardy.

Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda jsou americké a britské jednotky na sever, jih a západ od Bagdádu a kruh se uzavírá. Američané útočí ze vzduchu i po zemi na čtyři divize Republikánské gardy, které brání přístupy k Bagdádu. Jedna elitní divize je na sever od metropole, zbylé tři jsou rozmístěny v oblouku na jih od hlavního města.

Centrální koaliční vedení v Kataru uvádí, že divize Republikánské gardy bránící přístup k Bagdádu jsou po předchozích bojích výrazně oslabeny. Podle zpravodajů někteří důstojníci připouštějí, že zanedlouho bude zahájen hlavní pozemní útok na jednotky gardy, které byly doposud vystaveny především leteckým útokům. Nadále nejistá ale zůstává situace v týlu spojeneckých vojsk postupujících na Bagdád. Přestřelky a boje jsou hlášeny především z Nasírije, Basry, ale také dalších míst. Americké jednotky začínají podle prohlášení velení rozvážet humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu. Specializované agentury Organizace spojených národů však v jižním Iáku zatím pracovat nezačaly.

Američtí vojáci podporovaní letadly a vrtulníky zaútočili na polovojenské oddíly Saddámových fidájínů ve středoiráckém městě Nadžaf, které kladou neočekávaně tuhý odpor. Naopak Britové kolem Basry hodnotí situaci jako klidnou.

Spojenci dál bombardují Bagdád

Iráckou metropolí v noci zaznělo šest silných výbuchů, z jižního konce Paláce Republiky po nich začal stoupat kouř a bylo slyšet iráckou protiletadlovou obranu. Bomby mířily také na okraj města. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že je vyslýcháno šest generálů, kteří jsou mezi iráckými válečnými zajatci. Američané se od nich snaží získat informace o zbraních hromadného ničení a o taktice boje. Ačkoli někteří z nich údajně při výsleších spolupracují, zatím ani jedna z informací nevedla k chemickým zbraním, které Irák podle Washingtonu vlastní.

Irácký prezident Saddám Husajn v noci na dnešek opět vyzval obyvatele Iráku, aby pokračovali v boji proti spojeneckým vojskům až do konečného vítězství. Husajnův projev ale přečetl v zastoupení ministr informací Muhammad Sahháf. To přispělo k dohadům o osudu iráckého diktátora. Odborníci se však přiklánějí k variantě, že Saddám se na veřejnosti neobjevuje jen z bezpečnostních důvodů. "Udeřte na ně, bojujte proti nim, jsou to agresoři zla. Vy zvítězíte a oni budou poraženi. Bojujte proti nim tak, jak to udělali vaši synové v Umm Kasru, v Basře, v Mosulu, v Násiríji a v Šatře, na okrajích Chaíje a v Anbáru. Bojujte proti nim všude jako dodnes a nenechte jim vydechnout." Husajn také zprostředkovaně vzkázal muslimům, že svatá válka proti agresorům je jejich povinností.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Karel Hanzelka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme