Američané v Iráku omylem zranili osvobozenou novinářku

Iráčtí únosci po měsíci zajetí propustili italskou novinářku Giulianu Sgrenovou. S ní se pak vydal konvoj na bagdádské letiště. Jejich automobil ale omylem ostřelovali američtí vojáci - Sgrenová byla zraněna, italský agent zabit a další zraněn. Novinářka skončila v bagdádské nemocnici. Podle původních předpokladů měla ještě v pátek večer přiletět do Itálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giuliana Sgrenová | Zdroj: ČTK

Z Říma již odstartovalo zvláštní letadlo, které mělo přivézt do Itálie Giulianu Sgrenovou spolu s příslušníky italských bezpečnostních služeb, kteří ji přejali těsně po osvobození. Novinářka a její průvodci byli již na cestě na bagdádské letiště, když z dosud neznámých důvodů americká hlídka zahájila palbu na jejich automobil.

Velitel skupiny italské tajné služby se snažil novinářku zakrýt svým tělem a byl zasažen smrtelně. Zraněni byli také dva karabiniéři ze zvláštních oddílů, Giuliana Sgrenová byla zraněně údajně lehce na rameni. Všichni byli převezeni do americké nemocnice v Bagdádu.

Velitelství amerických sil oznámilo, že se jednalo o lidskou chybu.

Zpráva o osvobození Giuliany Sgrenové z iráckého zajetí vyvolala nadšení v celé Itálii. Od jejího únosu 4. února se v zemi konaly téměř každodenně akce na podporu jejího propuštění. Demonstrace - na první se sešlo kolem 300 tisíc lidí -, hladovky a stovky apelů.

Dnes projevují velkou radost svorně všechny politické síly, vláda i opozice. Svou radost vyjádřil také papež Jan Pavel II. O eventuálním výkupném se bude hovořit až v příštích dnech.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme