Američané v Izraeli už odvolili, drtivá většina hlasovala pro McCaina

Tři čtvrtiny Američanů, kteří v Izraeli s předstihem volili příštího prezidenta Spojených států, hlasovaly pro republikána Johna McCaina. Vůbec první takzvaný exit poll na celém světě dnes zveřejnili v Jeruzalémě. Občané Spojených států mohli hlasovat korespondenčně nebo v několika volebních místnostech. V zemi žije asi čtvrt milionu Američanů a pro volby se zaregistrovala necelá čtvrtina z nich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John McCain na setkání s voliči | Zdroj: ČTK

Podle toho, jak se vyjádřili po odevzdání hlasů, v drtivé většině podpořili McCaina. Kandidát demokratů Barack Obama, na kterého před několika dny plánovali dva mladí skinheadi atentát, podle exit pollu dostal pouze 24 procent hlasů.

Tyto jasné preference vyplývají podle odborníků ze složení tamní americké komunity. Ze dvou třetin převažují ortodoxní a ultraortodoxní Židé, u kterých se McCain těší devadesátiprocentní podpoře. Samotný Izrael se obává, že Obama v prezidentské funkci zahájí rozhovory s Íránem.

Zejména věřící jsou přesvědčení, že republikánský kandidát lépe zvládá zahraničně-politické otázky, boj proti terorismu a údajnou íránskou hrozbu.

Mezi Židy přímo ve Spojených státech převažují sekulárně orientovaní. Průzkumy mezi židovskými voliči tam také ukazují na jasné vítězství Baracka Obamy. Podle nejnovějších celostátních průzkumů mezi Američany udržuje náskok nad McCainem tři až 15 procent.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme