Američané vetovali rezoluci odsuzující Izrael

Spojené státy vetovaly rezoluci odsuzující Izrael za smrt tří zaměstnanců OSN. Navrhovala ji Sýrie, a to za zabití jednoho Brita a dvou Palestinců pracujících pro Agenturu OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na palestinských územích. Spojené státy ale považovaly návrh za jednostranný. Využily proto práva veta, které jim jako jednomu z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN náleží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Syrský návrh rezoluce vyjadřoval "hluboké znepokojení" nad smrtí zaměstnanců OSN zastřelených v listopadu izraelskými vojáky a zároveň s tím žádal Izrael, aby se zdržel "nadměrného a nepřiměřeného používání síly na okupovaných palestinských územích".

Právě zmínky o nepřiměřeném nasazení izraelské síly chtěly Spojené státy z rezoluce vyškrtnout. Alternativní americký návrh, který vyslovoval obecné politování nad zabíjením a destrukcí a vypouštěl kritiku Izraele, byl ale zamítnut.

Pro syrský návrh rezoluce hlasovalo 12 z patnácti členů Rady, a to včetně Británie, která je nejbližším spojencem USA. Dvě země se hlasování zdržely.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme