Američané volí své vedení

Vystoupeními amerického prezidenta George Bushe a jeho protivníka z prezidentských voleb před dvěma roky Alberta Gorea ukončili republikáni a demokrati kampaň před dnešními volbami do Kongresu. V sázce je všech 435 míst ve Sněmovně reprezentantů a 34 ze 100 míst v Senátu. Kromě toho budou voliči rozhodovat o guvernérech 36 států z padesáti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. W. Bush | Foto: GeorgeWBush.com

Kongresové a guvernérské volby ve Spojených státech mohou přinést jedny z nejtěsnějších výsledků v historii. Sluneční stát Florida dělá všechno pro to, aby světu dokázal, že se nebude opakovat volební fiasko z roku 2000, kdy ještě měsíc po prezidentských volbách nebyl znám vítěz. Souboj republikánů a demokratů bude mimořádně vyrovnaný také v řadě dalších amerických států a o mnohém rozhodne volební účast, která se obvykle při tomto typu voleb pohybuje kolem 30 procent.

Nejnapínavější budou volby do senátu, kde měli demokraté většinu jen jednoho hlasu. Podle pozorovatelů by sněmovna reprezentantů mohla být i v následujících letech kontrolována republikány.

Pro pragmatické Američany byla kampaň příliš odtažitá od každodenního života, který poznamenává ekonomický útlum a propad úspor uložených v akciích. Podle místních analytiků za rozladěností a mnohde i apatií voličů tkví fakt, že ani jedna politická strana nedokázala v předvolební kampani spojit v jedno to, co volič potřebuje nejvíc: záruky bezpečnosti a ekonomické oživení.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme