Američané vybrali nového prezidenta, je jím Barack Obama

Voliči ve Spojených státech amerických rozhodli v prezidentských volbách o novém šéfovi Bílého domu ve Washingtonu. Podle dosavadních odhadů zvítězil kandidát demokratů Barack Obama nad republikánským soupeřem Johnem McCainem, který už přiznal svou porážku a příštímu prezidentovi USA blahopřál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, John McCain | Foto: AFP

Američané volili také všech 435 členů Sněmovny reprezentantů a - jako nedávno v Česku - třetinu svých zástupců v Senátu. Přidaly se ještě volby v jednotlivých státech americké Unie, obecní volby a přes 150 místních referend na nejrůznější téma - od legalizace marihuany po uzavírání sňatků osobami stejného pohlaví.

Kampaň vítězného demokrata Baracka Obamy před několika dny zdramatizoval pokus o atentát, který na něj chtěli spáchat dva mladí skinheadi.

Obama symbolicky zaznamenal hned první možné vítězství. Ve vsi Dixville Notch ve státě New Hampshire na východním pobřeží USA mají totiž tradici začít volit hned po půlnoci. Obama tam dostal 15 hlasů, zatímco kandidát Republikánské strany John McCain jen šest.

Kandidáti obou hlavních politických stran se do poslední chvíle snažili přesvědčit dosud nerozhodnuté voliče. Barack Obama řečnil v Ohiu, John McCain v Pensylvánii a v New Hampshire. Oba kandidáti se tak soustřeďovali na státy, které hlasovaly před čtyřmi lety pro jejich protivníky.

Po nebývalé velké a vyhrocené předvolební kampani se očekává, že dnešních prezidentských voleb zúčastnil nebývale vysoké procento oprávněných voličů. Podle analytiků přišlo k volebním urnám nejvyšší počet Američanů od 60. let minulého století, na 130 milionů občanů USA.

Kvůli tomuto obrovskému množství předpokládaných voličů mělo mnoho Američanů velký zájem o možnost vybírat nového prezidenta předčasně nebo korespondenčně. Odhaduje se, že těmito způsoby hlasovalo plných 28 % voličů.

Aby bylo všechno jasné: Občané USA nehlasovali rovnou pro prezidentské kandidáty, ale pro takzvané volitele. Těch je stejně jako členů Sněmovny reprezentantů a Senátu. Nemají sice zákonnou povinnost podpořit kandidáta, který zvítězil v jejich státě, opačně ale hlasují opravdu málokdy. Kandidát, který chce vládnout v Bílém domě, musí dostat nejméně 270 volitelských hlasů. O novém prezidentovi volitelé rozhodnou v polovině prosince. 20. ledna pak začne funkční období nového amerického prezidenta.

Volby prezidenta USA sledují přímo na místě zpravodajové Českého rozhlasu Vít Pohanka a Vojtěch Berger. Poslouchejte na Radiožurnálu jejich živé vstupy!

Prezidentským volbám v USA jsme věnovali část podvečerního Radiofóra. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání!

Být občany USA, koho byste volili za prezidenta vy? Hlasujte v naší anketě!

Vít Pohanka, Vojtěch Berger, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme