Američané vydají Saddáma Husajna iráckým úřadům

Američané zítra předají bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna do rukou iráckých úřadů. Ve čtvrtek proti němu bude vzneseno obvinění. Místo jeho pobytu se ale nezmění - Husajn i nadále zůstane ve věznici, ve které je právě teď, pod dohledem amerických vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Foto: Archiv ČRo

Irácká vláda totiž nemá podobně zabezpečené místo k dispozici. Irácký premiér Ajád Aláví slíbil, že proces se Saddámem Husajnem bude veřejný a spravedlivý. Mimo jiné má být obžalován i z genocidy. Soud má začít až za několik měsíců.

Saddám Husajn byl zadržen v prosinci, kdy koaliční a kurdské jednotky někdejšího iráckého vůdce dopadly ve sklepě jednoho domu ve městě ad Dawar nedaleko Husajnova rodného města Tikrítu. Že jde skutečně o svrženého iráckého vůdce, potvrdily testy DNA. Americký prezident Bush v zápětí ujistil Iráčany, že se už nemusí bát Saddámovy tyranie.

Představitelé americké správy v Iráku pak na tiskové konferenci v Bagdádu ukázali videozáběry zachycující Saddáma Husajna po zadržení u Tikrítu a při lékařské prohlídce. Husajn měl na nich poměrně dlouhý prošedivělý plnovous. Velitel amerických jednotek v Iráku Ricardo Sanchez také promítl snímky Saddámova úkrytu pod domem v Daúru asi 15 kilometrů jižně od Tikrítu. Prach a špína tam maskovaly zhruba 2 m hlubokou jámu s ventilační trubkou.

Husajn se narodil se 28. dubna 1937 v městě Tikrít v rodině drobného rolníka. Po smrti otce vyrůstal u strýce Chajralláha Talfa, důstojníka, který sehrál klíčovou roli v protibritském povstání. Už za studií Husajn vstoupil do tehdy zakázané nacionalistické Socialistické strany arabské obrody Baas. Za pokus o atentát na prezidenta Abdala Karíma Kásima byl odsouzen k trestu smrti. Unikl však do exilu do Sýrie a poté do Egypta.

V době politického převratu v roce 1968 patřil už do nejužšího vedení a jeho politická kariéra stoupala. Dokonce získal titul generála, ačkoli nikdy nesloužil v armádě. Od roku 1979 byl prezidentem Iráku. Naposledy se nechal v této funkci potvrdit 15. října 2002. Údajně pro něj hlasovalo 100 % voličů.

Tak jako jiní diktátoři vydal Husajn řadu knih - odborných i beletrie. Prohlašoval, že jeho rodokmen pochází od samotného proroka Mohammeda. Nechával se titulovat otcem a sluncem lidu nebo mečem Arabů. Svou početnou rodinu zabezpečil svého času nejrůznějšími politickými úřady a funkcemi.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme