Američané vyslali do vesmíru nový bezpilotní miniraketoplán

Na Floridě odstartoval do vesmíru vojenský miniraketoplán bez posádky. Experimentální vesmírné plavidlo X-37B vynesla na oběžnou dráhu raketa Atlas, na oběžné dráze může podle dostupných informací zůstat až devět měsíců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpilotní raketoplán X-37B

Bezpilotní raketoplán X-37B | Foto: AFP

„Od klasického raketoplánu se tento miniraketoplán liší se především velikostí. Raketoplán váží přibližně 75 tun. Tento miniraketoplán přibližně pět tun,“ říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém vojenském miniraketoplánu hovořil v Raním Radiožurnálu zpravodaj Čro Vít Pohanka

Miniraketoplán je asi devět metrů dlouhý a tři metry vysoký s rozpětím křídel 4,5 metru. Navenek je to malá napodobenina pilotovaných raketoplánů, stejně jako ony má i nákladový prostor.

Původně ho pro civilní agenturu NASA připravovala společnost Boeing, před několika lety ale projekt převzalo letectvo.

Podle vojenských představitelů X-37B provede na oběžné dráze pokusy a testy materiálů. Kdy se vrátí na zem, bude záležet jejich průběhu.

Stroj má posílit i vojenské schopnosti, ale přesný účel armáda USA nadále tají. Sami američtí novináři, kteří se výzkumu vesmíru dlouhá léta věnují, přiznávají, že o vojenském vesmírném plavidle moc nevědí.

„Tento pokus sám o sobě nenese žádné znaky přímého vojenského nasazení. Lze ale spekulovat o tom, že pokud tento experiment organizuje vojenská složka, do budoucna se dá pravděpodobně počítat i s vojenským nasazením. Přínosy ale budou použitelné i v civilní sféře,“ pokračuje Jan Kolář a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém americkém bezpilotním miniraketoplánu mluvil na Radiožurnálu ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

„Raketoplán má především za úkol ukázat schůdnost této blíže nespecifikované technologické platformy. Zajímavý bude ale především návrat. Předpokládá se automatické přistání bez zásahu pozemního personálu.“

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme