Američané vyslali první sondu do polární oblasti Marsu

Z mysu Canaveral na Floridě dnes odstartovala americká vědecká sonda Phoenix, která jako první přistane v arktické oblasti planety Mars. Americká agentura pro vesmír a letectví tak zahájila další ambiciózní projekt, jehož cílem je zkoumat vodu na naší sousední planetě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítačová kresba sondy Phoenix Mars Lander

počítačová kresba sondy Phoenix Mars Lander | Foto: AFP

Start vesmírné sondy proběhl hladce a celý komplex přístrojů se řítí vesmírem směrem mimo prostor naší planety Země. Phoenix urazí 680 milionů kilometrů a na Mars doletí až v květnu příštího roku. Nejnáročnější bude přistávací manévr. Jde hlavně o to, aby v arktické oblasti Marsu nebyla bouře.

Sonda vletí do řídké marsovské atmosféry, v této fázi ji bude chránit tepelný štít. Pak rozevře padák a nakonec ji zbrzdí raketové motory. Dosedne v oblasti se zmrzlou vodou, které se ze Země jeví jako pověstné bílé polární čepičky. Hned po přistání Phoenix rozvine své solární panely a pak vysune svůj hlavní nástroj - 2,3 metru dlouhé robotické rameno.

NASA totiž tentokrát zvolila jinou strategii než s dosavadními terénními vozítky, která brázdí povrch Marsu už několik let. Teď jde totiž o to dostat se do hloubky. Sonda proto bude pevně stát na místě a bude se zařezávat až metr pod povrch. Za pomoci robotnického ramene pak bude vynášet vzorky vody a horniny a bude je podrobovat chemickým rozborům.

K tomu má Phoenix ve svých útrobách laboratoř, ve které jsou třeba malé pícky na zahřátí vzorků, aby se daly měřit unikající plyny. Všechno bude sloužit hlavně k tomu, aby se zjistilo, jestli v ledu na Marsu nezůstaly nějaké organické sloučeniny nebo praznámky vývoje života.

Tato mise americké sondy zatím nesouvisí s přípravami Američanů na let lidí na Mars. Jde zatím jen o to zjistit, jestli byla v minulosti na Marsu voda, která umožnila vznik nějakých, byť primitivních známek života. Po samotný let Američanů na Mars budou zatím důležitější výpravy na Měsíc, který se má stát předstupněm náročné poutě k rudé planetě.

Ale rušno bude i na Marsu. Američané navážou na projekt neuvěřitelně úspěšných vozítek Spirit o Oportunity. Ta mimochodem už čtrnáctinásobně překročila svou plánovanou životnost a vědci s nimi brázdí pláně a krátery na Maru už od roku 2004. Za dva roky by ale mělo letět na Mars ještě dokonalejší americké výzkumné vozidlo.

Pro samotný let lidí na Mars ještě musejí Američané učinit několik důležitých kroků. Nejprve vyvinou a vyrobí nové vesmírné nosiče, které v roce 2010 nahradí zastarávající raketoplány. NASA na nich už pracuje s firmou Lockheed. Pak Američané kolem roku 2014 znovu přistanou na Měsíci. A podle projektu, který už v hrubých obrysech schválil prezident Bush, by se lidé měli přistát vydat na Marsu kolem roku 2030.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme