Američané vyvinuli nový lék proti rakovině kůže

Američtí vědci představili nový lék proti kožním nádorům. Při prvních testech dosáhl údajně bezprecedentních léčebných výsledků. Přípravek blokuje gen odpovědný za šíření zhoubného bujení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření maligního melanomu

Vyšetření maligního melanomu | Foto: Melanoma

Preparát označovaný jako PLX4032 zatím vyzkoušeli na 31 lidech, u kterých byla diagnostikována rakovina kůže v pokročilém stadiu. Do dvou týdnů se jejich nádory dramaticky a rychle zmenšily.

Podle Paula Chapmana, který studii nového přípravku v newyorské nemocnici Memorial Sloan-Kettering vede, se zlepšil zdravotní stav 70 procent nemocných.

Že jde o převratnou novinku v léčbě rakoviny kůže potvrdil i přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém léku proti rakovině kůže mluvil na Rádiu Česko přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Je to v podstatě léčba takzvanými biologiky, která už i v nádorové terapii různých typů nádorů má svoje místo. My je využíváme například i při léčbě lupénky nebo atopického ekzému," řekl Arenberger.

"Tento typ léku už paušálně neničí všechny tkáně tak, jak to dělá například ozařování nebo jak to dělají cytostatika. Snaží se víc zasáhnout konkrétní oblasti, které jsou zodpovědné za tvorbu toho onemocnění," zdůraznil Arenberger. Dodal, že teď ještě musí proběhnout celá řada klinických studií.

"Většinou preparát, který se takto objeví na trhu a je otestován na malé skupině lidí, má ještě několik let před sebou než je plně uznán, než je kategorizován. Předpokládejme, že jde o jeden z významných kamenů k tomu, abychom mohli pacientům nabídnout to nejlepší, uvedl Arenberger.

Zhoubné nádory kůže dnes tvoří nejčastější zhoubné nádory vůbec. Stále narůstají hlavně počty toho nejzhoubnějšího - maligního melanomu. Statistiky podle Arenbergera ukazují, že pokud by se nám tento nárůst nepodařilo zastavit, tak se kolem roku 2040 stane maligní melanom nejčastějším nádorem u člověka vůbec.

Igor Maňour, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme