Američané žádají potrestání vrahů novináře Pearla

Washington požaduje vypátrání a potrestání pachatelů vraždy reportéra listu Wall Street Journal Daniela Pearla. Zavraždění novináře, který byl před měsícem unesen v pákistánském Karáčí, označil prezident George Bush za barbarský čin. Pearlovu násilnou smrt potvrdila videokazeta, kterou získal americký Federální úřad pro vyšetřování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Pearl | Foto: ČTK/AP

Prezident George Bush telefonoval z paluby svého letadla na cestě z Číny do Washingtonu pákistánskému prezidentovi Parvízu Mušarafovi, který ještě minulý týden během návštěvy v Bílem domě sliboval, že jeho vláda udělá vše pro osvobození uneseného novináře.

FBI má k dispozici videozáznam, ze které je zřejmé, že osmatřicetiletý reportér listu The Wallstreet Journal zemřel. Nahrávka zachycuje Pearla, kterému jeden z útočníků ostrým nástrojem prořízl hrdlo. Zatím však není znám čas ani místo, kde byl Pearl usmrcen. Pákistánská policie nenalezla ani jeho tělo.

Daniel Pearl byl unesen v jihopákistánském Karáčí 23. ledna, když se pokoušel získat rozhovor s představitelem radikální muslimské organizace. Pracoval na článku o muži, který se pokoušel během letu Paříž-New York odpálit nálož ukrytou v podpatku boty. Pákistánská policie zatkla tři muže podezřelé z únosu Američana. Podle jednoho z nich, Ahmada Umara Saída, byl Pearl zabit, protože byl židem pracujícím proti islámu.

Rodina zavražděného novináře oznámila, že je jeho smrtí šokována a zarmoucena. Pearlova šest měsíců těhotná manželka Marianne na únosce několikrát marně naléhala, aby jejího manžela pustili.

Daniel Pearl je devátým zahraničním korespondentem, který zemřel násilnou smrtí od začátku americké vojenské operace v Afghánistánu.

Olga Krupauerová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme