Američané zadrželi dalšího představitele iráckého režimu

Americké jednotky zadržely už čtvrtého prominenta bývalého režimu Saddáma Husajna. Jde o ministra průmyslu a regionálního šéfa strany Baas v oblasti východního Bagdádu. Oznámil to generál Vincent Brooks z vrchního velitelství amerických sil v Kataru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sámir Abdal Azíz Nadžm | Zdroj: ČTK

"Zvláštní koaliční jednotky dopadly dalšího klíčového člena iráckého režimu Sámira Abdala Azíze Nadžma. Jednoho z 55 lídrů režimu předali do rukou koaličních sil iráčtí Kurdové v severoiráckém Mosulu," uvedl Brooks.

Američanům se zatím podařilo dopadnout čtyři irácké představitele, kteří figurují na seznamu 55 nejhledanějších prominentů Saddámova režimu. Včera zadrželi nevlastního bratra svrženého diktátora Barzána Hasana Tikrítího, který byl šéfem irácké tajné služby. Stejný osud už dříve potkal dalšího Saddámova nevlastního bratra Vatbána Ibráhíma Hasana Tikrítího. V rukou amerických vojáků skončil i Husajnův hlavní vědecký poradce Ámir Hammúdí Hasan Saadí.

Koaliční jednotky v Iráku propustily 925 iráckých válečných zajatců. Oznámil to ve Washingtonu mluvčí ministerstva obrany Ted Wadsworth. V zajetí je nyní ještě 6850 Iráčanů. U propuštěných bylo podle mluvčího zjištěno, že nebyli bojovníky, tedy, že se nepodíleli během války na činnosti nepřátelské invazním armádám a nebyli součástí vojenských jednotek. Šlo například o civilisty, kteří se ocitli uprostřed bojů.

Válčící strany mají právo a povinnost zajmout na bojišti kohokoli, kdo ohrožuje jejich bezpečnost nebo kdo by mohl být naopak ohrožen, uvedl Wadsworth. Neoznámil, kde byli propuštění zajatci drženi, ani jiné podrobnosti.

Proti přítomnosti amerických vojáků v zemi demonstrovaly v Bagdádu desetitisíce Iráčanů. Do ulic vyšly po dnešních modlitbách. V centru metropole zapálily davy budovu ministerstva financí.

Síly americké námořní pěchoty přitom začnou v sobotu hlavní město opouštět a předají své pozice pozemním jednotkám. Námořní pěchota bude nadále kontrolovat oblasti jižně od Bagdádu.

Marika Táborská, Denisa Novotná, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme