Američané zadrželi Kubánce podezřelého z útoku na letadlo

Američané po týdnech otálení zatkli kubánského exulanta Luise Posadu Carrilese, který je Havanou obviňován, že se pokusil zavraždit kubánského prezidenta Fidela Castra. Do Spojených států prošel nelegálně přes mexické hranice poté, co ho Castro označil za monstrum a přirovnal k Usámovi bin Ládinovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luis Posada Carriles | Zdroj: ČTK

Sedmasedmdesátiletý Posada se několik týdnů skrýval na Floridě a doufal, že mu americká vláda udělí azyl, přestože o jeho vydání usiluje také Venezuela, která ho obviňuje ze spoluúčasti na přípravě bombového útoku na kubánské letadlo v roce 1976. Při něm zahynulo 73 lidí.

Americké úřady začaly jednat až poté, co v Havaně proběhla mohutná miliónová demonstrace, na které Fidel Castro obvinil Spojené státy z pokrytectví a dvojího metru v boji proti terorismu, pokud nechá Posadu na svobodě. Posada doufá, že mu Spojené státy přičtou k dobru dlouholetou spolupráci se CIA.

Venezuela požádala o vydání, protože Posada tam byl před více než dvaceti lety zadržen, ale podařilo se mu uprchnout z vězení. Venezuelský ministr vnitra Jesse Chacon vybídl Washington, aby dostál dohodě o vzájemném vydávání osob. "Tahle osoba je terorista a jinak ho nelze nazvat. Míček je na Bushově straně hřiště," řekl venezuelský ministr.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme