Američané zapálili část ropné skvrny v Mexickém zálivu

Americká pobřežní stráž zapálila část obrovské ropné skvrny v Mexickém zálivu. Chce tak předejít ekologické katastrofě, která hrozí, pokud skvrna zasáhne pobřeží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropná skvrna na mořské hladině

ropná skvrna na mořské hladině | Zdroj: ČTK

Z vrtu v hloubce asi půldruhého kilometru pod mořem navzdory snahám záchranářů uniká na 160 tisíc litrů ropy denně. Skvrna se navíc blíží k pobřeží státu Louisiana, které je hnízdištěm mnoha druhů vodních ptáků i zdrojem asi 40 procent mořských plodů dodávaných na americký trh.

Posádky pobřežní stráže skvrnu zapálily asi 50 kilometrů od ústí řeky Mississippi. Oddělily několik částí ropy nehořlavými nornými stěnami a odtáhly je na moře mimo hlavní skvrnu. Pomocí rozbušek pak ropu podpálily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O likvidaci ropné skvrny v Mexickém zálivu hovořil Jan Freidinger ve Světě o deváté

Americké úřady přiznávají, že hořící ropa ekologické škody také způsobí. Prý ale budou mnohem menší než dopady, které by mělo rozlití ropy na pobřeží. Tam by vazká kapalina pokryla živočichy, kteří by pak neměli šanci přežít.

Podle Jana Freidingera z české pobočky hnutí Greenpeace je zapálení ropy velmi diskutabilní. Jak řekl v rozhovoru pro Rádio Česko, těžko se dá porovnat, jestli je lepší ropu zapálit, nebo ji nechat dorazit na pobřeží.

„To nejdůležitější je, aby se co nejvíc ropy odtěžilo ještě na moři. Jak ropa na pobřeží, tak i její zapálení mají velmi negativní dopady na mořský ekosystém,“ upozornil Freidinger. Odhadnout dopady zapálení ropy podle něj nedokáže v současné době nikdo.

To se bude vyhodnocovat dalších 20 let, jaké dopady na životní prostředí ta ropná skvrna má a jak rychle si s ní ekosystém poradí.“

Nejnovější informace hovoří o tom, že vítr žene ropnou skvrnu k pobřeží Louisiany a k ústí řeky Mississippi. Podle těžebního koncernu BP se už znečištění pobřeží nedá odvrátit. Zastavení ropy přímo na místě, kde uniká, tedy kilometr a půl pod hladinou Mexického zálivu, je zatím nad lidské síly.

Marika Táborská, Martina Hanáčková, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme