Američané zřejmě zřídí Rádio Svobodný Afghánistán

Do Afghánistánu by mělo začít vysílat Rádio Svobodný Afghánistán. Jeho zřízení odsouhlasila sněmovna reprezentantů Kongresu Spojených států. Stanice by měla fungovat pod záštitou Rádia Svobodná Evropa, které sídlí v Praze. Rádio by vysílalo do Afghánistánu 12 hodin denně v jazycích paštu a dari.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér před RSE | Foto: Jan Rosenauer

Spojené státy se snaží posílit informační kampaň zřízením rádia Svobodný Afghánistán, které by vysílalo zprávy a vysvětlovalo Afgháncům cíle americké války proti terorismu. Podle demokrata Toma Lentose Spojené státy zaostávají v bitvě o srdce a duše obyvatel Afghánistánu. Sněmovna reprezentantů proto schválila drtivou většinou opatření, které uvolňuje na vysílání do Afghánistánu 27 miliónů dolarů.

Vysílání do Afghánistánu zatím zajišťuje washingtonská stanice Hlasu Ameriky, která ovšem čelí kritice, že dostatečně neprosazuje zájmy Spojených států. Aby návrh zákona o vytvoření Radia Svobodný Afghjánistán vstoupil v platnost, musí ho schválit americký senát a podepsat prezident Spojených států.

Odkud bude vysílat nová stanice Rádia Svobodná Evropa - vysílání do Afgánistánu - ale zatím není jasné. Předseda branněbezpečnostního výboru sněmovny Petr Nečas zatím ani neví, zda Česká republika k tomu uvolní nějaké finanční prostředky. "O těchto věcech pokud vím, ještě není rozhodnuto. Americké státní instituce schválily vysílání do Afghánistánu. Je otázkou, která konkrétní stanice bude pověřena, ze kterého místa bude prováděna výroba pořadů a ze kterého místa bude prováděno vysílání."

Vytvoření Rádia Svobodný Afghánistán by pro Prahu znamenalo další zvýšení bezpečnostních opatření na našem území. Prohlásil to ministr vnitra Stanislav Gross. Jak Radiožurnálu potvrdil, s americkou stranou chce jednat o maximálním možném zabezpečení nejen samotného vysílání, ale i českých občanů. "Budeme jednat o tom, aby zajištění bezpečnosti jak vysílání, tak občanů ČR bylo co možná na nejvyšší úrovni a myslím si, že i nadále bude aktuální téma případného odstěhování Svobodné Evropy z centra Prahy, aby se Česká republika své úlohy zhostila na jiném místě nežli na Václavském náměstí."

Američané už specifikovali požadavky na náhradní objekt pro redakci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Během své cesty po Spojených státech to řekl premiér Miloš Zeman. Ministerstvo obrany podle něj teď zjišťuje, zda má v resortu nemovitost, která by redakci vyhovovala. Premiér nevyloučil, že americká strana během týdnů vznese oficiální žádost o přestěhování stanice. Miloš Zeman se dnes zřejmě bude bavit o Svobodné Evropě s předsedou zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů Henrym Hydem.

Ministerstvo obrany má vytipováno asi pět nepotřebných vojenských objektů pro případ, že by se rozhlasová stanice Svobodná Evropa stěhovala z centra Prahy. Žádný z nich ale nesplňuje všechny podmínky, které by rozhlas potřeboval, například blízkost pražské hromadné dopravy. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se intenzívně hledá i v jiných resortech. Spojené státy ani Česká republika dosud podle Tvrdíka druhou stranu o přestěhování stanice nepožádaly.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme