Američané ztratili v bojích v Afghánistánu vrtulník

V Afghánistánu pokračují intenzivní boje s příslušníky Talibanu a teroristy z organizace Al-Kajdá. Při zásahu dvou amerických vrtulníků zahynulo devět lidí. Jeden vrtulník byl zasažen na zemi, druhý sestřelen. Všech sedm vojáků na palubě zahynulo. Stroj s největší pravděpodobností sestřelily jednotky organizace Al-Kajdá, které se pohybují na sever od východoafghánského města Gardés. Podrobnosti o bojích v okolí města dodává pro Český rozhlas 1 - radiožurnál z Kábulu naše spolupracovnice z agentury Epicentrum Petra Procházková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysazení vojáků z vrtulníku | Foto: USMC

"Největší bojová akce Američanů a afghánských vládních vojsk za posledních pět měsíců zde trvá už čtvrtý den. Obě strany nasadily do bojů dělostřelectvo, minomety a v pondělí odpoledne ozbrojenci Al-Kajdá vypálili několik raket na obec u města Chóst, které leží nedaleko hranic s Pákistánem".

"Kromě těžkých bombardérů B-52 se nad Gardésem objevily i stíhačky F-16, které uskutečnily několik náletů na okrajově čtvrti města. Operace bude trvat ještě nejméně týden, protože teroristé se opevnili v jeskyních a i když mají velké ztráty je jen velmi obtížné se k nim přiblížit jak ze vzduchu, tím spíše po zemi. Podle údajů afghánských tajnách služeb se v provincii Paktíja zdržuje stále asi pět tisíc příslušníku talibanu a Al - Kajdá", informuje Petra Procházková.

Do Afghánistánu odcestovala v neděli skupina českých armádních expertů, aby posoudila možnost zapojení 6. polní nemocnice do mezinárodních mírových sil ISAF. Nemocnice by se mohla přesunout do Afghánistánu na přelomu března a dubna.

Afghánistán se rovněž stal pohřebištěm pro zhruba 150 lidí v důsledku ničivého zemětřesení.

Milan Kopp, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme