Američané zveřejnili bin Ládinovy dopisy. Al-Káida se mu prý vymykala z rukou

Americké Centrum pro boj s terorismem uveřejnilo část dopisů Usámy bin Ládina, podle kterých prý ztrácel kontrolu nad Al-Káidou. Zajistilo je zvláštní komando, které skoro přesně před rokem napadlo bin Ládinův dům v Pákistánu a hledaného teroristu zastřelilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Markus Schreiber | Zdroj: ČTK

Mezi odhalenými písemnostmi jsou kromě dopisů také záznamy z bin Ládinova deníku. Centrum pro boj s terorismem Americké vojenské akademie na svých internetových stránkách nabízí naskenované originály, anglický překlad i doprovodnou zprávu a vysvětlení, čeho se texty týkají.

Celkem je zájemcům k dispozici 17 dokumentů, které mají v arabském originále 175 stran a v překladu 197 stran. To je ale jen zlomek z celkem šesti tisíc písemností, které americké komando SEALS z bin Ládinovy skrýše odneslo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka informuje o uveřejnění korespondence Usámy bin Ládina

Protože se jedná jen o velmi malou část korespondence, podle odborníků z řad novinářů je potřeba vyvozovat závěry opatrně. Dokumenty vykreslují Usámu bin Ládina jako člověka, který jen stěží udržuje kontrolu nad organizací, jakou je Al-Káida. Právě taková interpretace je ovšem v zájmu americké vlády.

„Dokumenty jsou určitě zajímavým vhledem do života Usámy bin Ládina, ale jenom velmi, velmi omezeným, určitě ne uceleným pohledem. A tak je také třeba je brát,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka.

Američany vedly ke zveřejnění dopisů a záznamů mimo jiné žádosti novinářů, kteří se na problematiku terorismu a boje proti němu specializují. Pro úřady je ale zároveň výhodné takový výběr dokumentů zveřejnit.

„Propaganda by tady asi bylo moc silné slovo, ale jako manévr PR to určitě nemůže americkým úřadům uškodit, spíš naopak,“ dodává Pohanka.

Výročí smrti Usámy bin Ládina věnovali Američané velkou pozornost, hlavně v souvislosti s nečekanou návštěvou prezidenta Baracka Obamy v Kábulu začátkem týdne.

Republikáni Obamovi vyčítají, že bin Ládinova zabití využívá v předvolebním boji. Demokraté naopak připomínají, jak se někdejší prezident George Bush hlavně v předvolební kampani v roce 2004 představoval jako úspěšný vrchní velitel.

Vít Pohanka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme