Američané zvolí nové kongresmany a třetinu Senátu. Obamova podpora slábne

Prezident Barack Obama ztrácí mezi Američany podporu. Demokraté by kvůli tomu v zítřejších volbách mohli přijít po Kongresu i o Senát. Američané mají pocit, že Obamova administrativa ztratila kontrolu nad některými problémy. Republikáni by svého vítězství mohli využít k prosazení stavby gigantického ropovodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama během konference v estonském Tallinnu | Zdroj: Reuters

Jak je ve Spojených státech obvyklé, půjde zítra o celou sérii voleb a současně s nimi se koná řada referend. Na Alajšce, v Oregonu a ve Washingtonu, D. C. by se už brzy mohlo stát legální rekreační kouření marihuany.

Američané budou také volit některé starosty a guvernéry a hlavně zvolí celý nový Kongres a třetinu Senátu. Demokratům hrozí, že právě tam přijdou o většinu. Barack Obama se proto na mnoha místech snažil Američany do poslední chvíle přesvědčit, že jeho vládě se vede dobře.

"Za posledních 4,5 roku vzniklo více než 10 milionů nových pracovních míst. V průmyslové výrobě se dlouhé roky propouštělo, teď roste dvakrát rychleji než zbytek ekonomiky,“ prohlásil.

Podle čísel se americké ekonomice daří. Obamova popularita přesto klesá, protože ne všichni Američané pocítili oživení i ve svých peněženkách. Navíc se mezi nimi objevil zvláštní pocit nedůvěry.

"Velkým problémem je hospodářství. Přesto je ve stínu jiných témat, jako je Islámský stát nebo ebola. Je tu jakýsi pocit, že vláda nemá tyto věci pod kontrolou. To bude pro demokraty velmi těžké,“ vysvětlil americký politolog Darrel West.

Obama má jistou pouze přízeň Afroameričanů

Demokraté se v závěru kampaně zaměřili hlavně na Afroameričany, což je jediná skupina obyvatel, u které má Obama podporu naprosto jistou. Dobrovolníci objíždějí černošské čtvrtě a přesvědčují lidi, aby šli volit.

Podle průzkumů bude boj o Senát těsný. Pokud tam prezident, respektive demokratická strana, přijde o většinu, znamená to fakticky, že až do konce svého funkčního období Obama nic většího neprosadí. Místo toho bude muset bránit svou zdravotnickou reformu a vetovat návrhy kongresmanů a pak doufat, že ho nepřehlasují.

Republikáni budou chtít prosadit stavbu gigantického ropovodu z Kanady. Ten by spojil obrovská naleziště v Albertě s americkými ropnými rafinerie. Návrh na rozšíření současných ropovodů ale Obamova administrativa už roky blokuje. Ochránci životního prostředí se totiž obávají, že stavba zničí cenné mokřady v Nebrasce.

kap, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme