Američané zvyšují aktivitu na Balkáně

Spojené státy zvyšují svou politickou aktivitu směrem k balkánskému regionu. Zejména v Bosně chtějí dokončit to, co začaly Daytonské dohody před deseti lety. Snahou je vytvoření moderního, jednotného státu, který se může zařadit do Evropské unie a do NATO, řekl ve Washigtonu náměstek ministryně zahraničí Nicholas Burns.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

Za dva týdny se ve Washingtonu mají sejít představitelé politických stran a etnik z Bosny a zhodnotit při příležitosti 10. výročí výsledky Daytonských dohod. Posoudí jejich modernizaci a možnost vytvoření jednotného státu.

Spojené státy se zároveň snaží přesvědčit Bělehrad a Banja Luku, že pokud si chtějí udržet normální vztahy s Washingtonem, musejí Srbové v Srbsku, Černé hoře a v Bosně a Hercegovině pomoci vydat do Haagu Radovana Karadžiče a Ratko Mladiče, kteří jsou podezřelí z válečných zločinů. Spojené státy také podporují nadcházející rozhovory zvláštního vyslance OSN o konečném statusu Kosova.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme