Američanka, která se starala o pacienta nakaženého ebolou, je v karanténě

Spojené státy možná mají první případ nákazy ebolou na svém území. V karanténě skončila zdravotnice, která se starala o nemocného liberijského občana. Ten viru podlehnul před několika dny. Ošetřovatelka má zvýšenou teplotu, její diagnózu ale ještě musí potvrdit testy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola | Foto: Filip Jandourek

Zdravotní sestra mohla smrtící vir chytit od Tima Duncana. Muže, který se ebolou nakazil v Libérii a před několika dny jí v dallaské nemocnici podlehl.

„Pacientka dbala na bezpečnostní pravidla. Používala rukavice, masku i ochranný oblek,“ uvedl šéf texaské kliniky Daniel Varga, i přesto nařídil vyšetřování případu.

Zdravotní sestra je v tuto chvíli v izolaci a pod neustálým dohledem lékařů. Její stav je stabilní. Speciální pracovníci mezitím pracují na dekontaminaci jejího prostředí - jako třeba auta nebo bytu.

Výsledky potvrzovacích testů by měli zdravotníci dostat v nejbližších hodinách.

Riziko šíření je nízké

Soudce Clay Jenkins prostřednictvím médií uklidňoval Američany, že riziko rozšíření ve Spojených státech je velmi nízké:

„Chtěl bych zdůraznit zásadní fakt: nemůžete se nakazit ebolou jinak než tělními tekutinami. Ebolu jen tak nechytíte od někoho na ulici. Ano, další nakažený pacient, to je velmi špatná zpráva - tato informace ale nesmí vyvolat zbytečnou paniku.“

Ve snaze snížit předejít šíření viru na americkém území Washington zavedl povinné zdravotní kontroly na pěti velkých letištích. Týkají se lidí, kteří cestují z afrických zemí, ve kterých vypukla epidemie eboly.

Nemoci už podle Světové zdravotnické organizace podlehlo víc než čtyři tisíce lidí.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Pavlína Nečásková, Tea Turk, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme