Američanů přibylo: je jich necelých 309 milionů

Ve Spojených státech žije skoro 309 milionů lidí. Takové jsou výsledky sčítání lidu, které se v Americe organizuje jednou za deset let. Přírůstek obyvatel ale není tak velký, jako v devadesátých letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká fanynka

Americká fanynka | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

308 milionů, 745 tisíc, 538, tolik je podle nejnovějších informací Američanů. Znamená to, že počet obyvatel stoupl ve Spojených státech za posledních 10 let skoro asi o 9 procent. To je sice nejpomalejší tempo růstu od doby velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století, ale ve srovnání například s Evropskou unií nebo Japonskem Američanů pořád utěšeně přibývá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amerikanista Kryštof Kozák ve Světě o desáté.

Z velké části se na tom stále podepisuje imigrace a to také znamená, že populace ve Spojených státech nejenom roste, ale mění se i její podoba.

Nejrychleji přibývá obyvatel na jihu a západě země. V Nevadě například nyní žije o třetinu víc obyvatel, než před deseti lety. Přírůstky ve státech jako Texas nebo Florida znamenají, že budou mít v budoucnu silnější zastoupení ve Sněmovně reprezentantů. Naopak státy jako Ohio nebo New York o zástupce přijdou. Michigan na severu jako jediný stát zaznamenal úbytek obyvatel.

„V těchto státech je nejvyšší přistěhovalectví, ale zároveň v těchto státech už žije poměrně hodně příslušníků ať už hispánské nebo afroamerické minority. A tyto minority mají zároveň i nevyšší porodnost,“ poznamenal amerikanista Kryštof Kozák, z katedry amerických studií fakulty sociálních věd UK.

Americký prezident Barack Obama řekl, že neočekává, že by údaje měly praktický dopad na americkou politiku. „Právě proto se ale sčítání dělá, protože je potřeba rozdělit křesla ve sněmovně reprezentantů mezi jednotlivé státy,“ podotkl Kozák s tím, že se ale jedná o pomalé přesouvání váhy států, které probíhá už sto let.

V praxi to znamená, že některým státům křesla přibudou, zatímco jiným naopak. „Jih a jihozápad jsou politicky silnější a silnější. Nicméně přesun je tak pomalý, že vliv na politiku bude spíš nepřímý,“ dodal Kozák.

Vít Pohanka, ak, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme