Američanům se nelíbí zpřísnění prohlídek na letištích

Zpřísnění prohlídek na amerických letištích znervózňuje cestující. Inspektoři Úřadu pro bezpečnost v dopravě mohou kontrolovat pasažéry způsobem, který velké části z nich vadí. Před prodlouženým víkendem svátku Díkůvzdání to ve Spojených státech vede k ohnivé politické diskuzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasová kontrola na americkém letišti | Foto: Alexandr Pícha

‚Podrobte se prohlídce zařízením, které vás ukáže doslova nahé. Pokud odmítnete, musíte podstoupit prohlídku, při které budou naši inspektoři dlaní prohmatávat váš rozkrok a jiná citlivá místa.‘

Přehrát

00:00 / 00:00

Prohlídky na letišti.mp3

Takovému výběru čelí teď cestující na leteckých linkách uvnitř Spojených států. Úřad pro bezpečnost v dopravě, který je na amerických letištích všudypřítomný, zřejmě překročil hranici tolerance americké veřejnosti. Na druhou stranu podle průzkumu, který si nechala připravit jedna americká televizní stanice vyplynulo, že s důkladnějšími prohlídkami souhlasí čtyři pětiny Američanů.

Pasažéři mohou prohlídku zařízením odmítnout, pak ale musí absolvovat důkladnou prohlídku – osahání inspektorem nebo inspektorkou. Donedávna se inspektoři dotýkali citlivých míst hřbetem ruky, nyní prohmatávají dlaní.

Oficiálně sice zpřísnění prohlídek na letištích podporuje i prezident Obama. Stranou oficiálních prohlášení se ale začíná mluvit o zmírnění pravidel.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme