Američany irácká zpráva o zbraních neuspokojila

Spojené státy nejsou spokojeny s obsahem zprávy o iráckých zbrojních programech. Před dnešním jednáním o předběžných závěrech zkoumání stálých členů Rady bezpečnosti s inspektory to oznámily zdroje Bílého domu. Ve Washingtonu se dokonce objevil názor, že Irák neprošel testem OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbrojní inspektoři v Iráku | Foto: ČTK/EPA

Podle našeho zpravodaje Miroslava Konvaliny chtějí dnes američtí představitelé šéfovi zbrojních inspektorů Hansi Blixovi sdělit, že po čtyřdenním zkoumání irácké zprávy došli k znepokojivému předběžnému závěru. Deklarace zbrojních kapacit a programů předaná v sobotu Bagdádem OSN má "daleko, daleko, daleko" ke kompletní zprávě.

Šéf zbrojních inspektorů, který spolu s kolegy v OSN také zprávu zkoumá, chce vědět, na co specialisté z jednotlivých zpravodajských služeb při prvním čtení rozsáhlé zprávy přišli.

Spojené Státy postrádají ve zprávě přiznání k aktivitám Iráčanů v jaderné oblasti a doklady o zničení zbraní, které přikázaly minulé inspekce. První oficiální závěry OSN se budou formulovat až příští týden a ani prezident George Bush ještě neřekl, jaké důsledky bude mít předběžné zjištění Američanů, ale Bílý dům žádá už teď agresivnější a mnohostrannější postup inspektorů.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme