Američany stojí klimatizace armádních misí stejně jako NASA

Američané zaplatí ročně za klimatizaci misí v Iráku a Afghánistánu 20 miliard dolarů. Tak vysoké výdaje zdůvodňuje americké ministerstvo obrany vysokými cenami paliva a jeho komplikovanou dopravou. S vysokou spotřebou proudu v horkých dnech mají ale problémy i jinde, například v čínské Šangaji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozorovací stanoviště

Pozorovací stanoviště | Foto: 601. skupina speciálních sil

Jak si jeden z pracovníků amerického ministerstva povzdechl, v Afghánistánu a Iráku se na vojenských misích doslova klimatizuje poušť.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Procházková hovořila na Radiožurnálu o tom, jak se prodraží klimatizace.mp3

Nejvíce stojí doprava paliva, které se do Afghánistánu dováží až z Pákistánského Karáčí, což je asi tisíc kilometrů. Roční rozpočet na klimatizaci vojenských stanů a budov tak předčí roční výdaje pro NASA, nebo náklady na odstranění ropné skvrny v Mexickém zálivu.

Šanghaj musí klimatizací šetřit

Spojené státy přitom nejsou jedinou zemí, která řeší v horkém podnebí vysokou spotřebu energie. Podobně je na tom Šanghaj. Čína má totiž od března vážný nedostatek energie, především kvůli nárůstu cen uhlí a velkému suchu.

Městská správa Šanghaje proto přišla s řešením. Zhruba 24 tisíc průmyslových objektů čeká omezování dodávek proudu.

Spotřebitelé byli vyzváni k tomu, aby nastavili klimatizaci nad 26 stupňů. Pokud teplota překročí 37 stupňů, což se v letních měsících běžně stává, mají obchodníci úplně zavřít a lidé zůstat doma. Obchodníci ale tuto výzvu uposlechnout nemusí, jedná se pouze o doporučení.

Kateřina Procházková, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme