Američany zadržované v Íránu čeká první návštěva příbuzných

Do Teheránu přiletěly tři Američanky, aby navštívily své děti, zadržované deset měsíců v íránské vězení. První setkání je plánované už na dnešek, ženy dostaly k pobytu v Íránu týdenní vízum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Íránu | Foto: Iranian Research Organization for Sci and Technology

Íránská bezpečnost zadržela trojici mladých Američanů loni v červenci, když ilegálně přešli do země ze sousedního Iráku. Jejich osud se teď může stát součástí vysoké diplomatické hry mezi Teheránem a Spojenými státy.

Dva muži a jedna žena tvrdí, že jsou turisté a že do Íránu přešli omylem jen proto, že zabloudili v horách iráckého Kurdistánu. Totéž říká americká vláda a požaduje jejich okamžité propuštění.

Íránský ministr státní bezpečnosti Hejdar Moslehí ale tvrdí, že Američané ve věku kolem třiceti let jsou napojeni na americkou špionáž a za to prý také budou souzeni. Naposledy se tak vyjádřil jen pár hodin před tím, než matky zadržovaných po měsících čekání na víza přistály v Teheránu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád před časem navrhl, že by trojice mohla být vyměněna za jedenáct Íránců, které prý v poslední době zatkly nebo unesly Spojené státy.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme