Američany zajímá královská svatba víc než samotné Brity
Američané věnují nadcházející britské královské svatbě skoro dvakrát víc prostoru v médiích než Britové. Takový je výsledek studie agentury Nielsen. Záplavě informací o princi Williamovi a Kate Middletonové se ve Spojených státech nedá uniknout.
Místní televizní stanice v texaském Houstonu přináší zpravodajský speciál. Koho to zajímá, dozví se, kde může v pátek od 5 hodin ráno místního času sledovat přímý přenos královské svatby z Londýna. V hospodách, často narychlo přeměněných na pravé anglické puby. Britská horečka zachvátila i celonárodní respektovaná média.
Nadšení Američanů pro britskou královskou svatbu sleduje ve Spojených státech Vít Pohanka.
Jak se dělá pravý anglický čaj? Zjišťuje například seriozní hvězda zpravodajství stanice ABC, George Stephanopoulos, který v devadesátých letech působil jako tiskový poradce prezidenta Clintona. A divák amerických televizí neunikne ani zevrubné reportážní prohlídce Kensingtonského paláce v Londýně, kde možná bude princ William s manželkou Kate bydlet.
Američané jsou sice hrdí na svou republikánskou ústavu. Nezávislost na Británii vyhlásili před 235 lety a zakládají si na odmítání jakékoli dědičné monarchie. Když ale dojde na královskou svatbu, jsou jako učarovaní.
Někteří komentátoři říkají, že za to mohou hlavně média. Potřebují prý ukazovat tváře, které jsou slavné. A mnoho slavných je slavných jednoduše proto, že slavní jsou a málokdo se zabývá tím, co dobrého nebo výjimečného vykonali, aby si takovou pozornost zasloužili. A to se týká i páru William & Kate.
Jisté je, že královská veselka je prostě jednoduchý a přímočarý příběh. Hlavně osobnost Kate Middletonové, která se z prosté dívky stane princeznou, svým způsobem představuje fascinující životní úspěch. A něco takového Američany oslovuje daleko víc, než jejich, jindy tak často zdůrazňované a proklamované, odmítání monarchie a veškeré pompy, která k ní patří.