Americká a britská letadla zaútočila na jihu Iráku

Letouny Spojených států a Británie dnes podnikly nálet v jihoirácké Basře. Podle Američanů byl odpovědí na to, že irácké protivzdušné síly ohrožovaly spojenecká letadla hlídkující v tamní bezletové zóně. Cílem bombardování byla podle Spojených států právě postavení protivzdušné obrany. Bagdád však trvá na tom, že bomby dopadly na jeho ropné zařízení, kde zahynuli čtyři civilisté a dalších nejméně 27 jich bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-18 Hornet hlídkuje nad jižním Irákem

F-18 Hornet hlídkuje nad jižním Irákem | Foto: US NAVY

Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, ke spojeneckým náletům v Basře došlo v poledne místního času. Irácké úřady oznámily, že vojenské letouny bombardovaly ropné zařízení, které bylo při zásahu značně poškozeno.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev o útoku na jihu Iráku

Britská a americká letadla provádějí nad severní a jižní částí Iráku kontrolní lety v takzvaných bezletových zónách. Ty zřídila OSN po válce v Perském zálivu, aby zabránila Iráku v případných leteckých útocích proti Kurdům na severu a šíitům na jihu země.

Spojenecká letadla útočí proti různým iráckým cílům tehdy, když je ostřeluje irácká protivzdušná obrana. USA a Velká Británie se vyhradily právo zaútočit na jakýkoli irácký cíl v okamžiku, kdy jsou jejich letouny zaměřeny, a životy pilotů tudíž v ohrožení. Bagdád bezletové zóny neuznává a hlídkové lety považuje za porušování svrchovanosti země.

OSN si na rozdíl od Američanů nemyslí, že aktivita irácké protivzdušné obrany je v rozporu s podmínkamí nejnovější rezoluce Rady bezpečnosti.

Zbrojní inspektoři OSN v Iráku dnes prověřovali zemědělský areál s malou leteckou základnou nedaleko metropole Bagdádu. Chtěli se přesvědčit, zda tamní letadla používaná pro rozprašování pesticidů na pole nemohou sloužit také k šíření biologických nebo chemických látek hromadného ničení.

Druhá inspekční skupina zkontrolovala vojenský komplex v Rášidíji, kde se vyrábí elektrická zařízení pro vojenské i civilní využití.

Při kontrolách iráckých zařízení inspekční týmy zatím nenašly žádné důkazy o jaderných zbraních. Stanici BBC to řekl generální ředitel Mezinárodní organizace pro atomovou energii Muhammad Baradej. Na jakékoli závěry je však podle něj ještě příliš brzy.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme