'Sonické útoky' na diplomaty v Havaně mohly být nepovedenými pokusy o odposlechy, tvrdí američtí vědci

Tým vědců z americké Michiganské univerzity možná odhalil příčinu záhadných akustických incidentů, po nichž si loni a předloni někteří američtí i kanadští diplomaté v Havaně stěžovali na zdravotní potíže. Informoval o tom o víkendu miamský deník El Nuevo Herald. Zvuky mohly být podle vědců vedlejším účinkem neodborné snahy o odposlechy. Nebyly tak cíleným útokem, jak tvrdí americká strana.

Washington/Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ambasáda v Havaně | Zdroj: Reuters

„Na konkrétním experimentu jsme demonstrovali, že poškození nemusela být způsobena úmyslně, ale mohla být vedlejším produktem špatně sestaveného tajného zařízení,“ popsal profesor výpočetní techniky Kevin Fu z Michiganské univerzity. Netvrdí však, že Kubánci Američany odposlouchávali. Jeho tým pouze experimentálně potvrdil jedno z možných vysvětlení.

Počet obětí záhadných kubánských útoků roste, zdravotní následky má nejméně 24 osob

Číst článek

Vysoké šumivé zvuky

Kauza údajných akustických útoků se objevila loni, kdy vyšly najevo informace, že už od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po velmi krátkém pobytu v Havaně. Do loňského léta se objevilo více než 20 případů, kdy si postižení po pobytu v domech diplomatů či dvou hotelech, nikoli přímo na ambasádě, stěžovali na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Většina z nich před tím slyšela vysoké šumivé zvuky.

Americká média posléze začala spekulovat o akustických útocích ze strany kubánských tajných služeb či dokonce o otravě jedem nebo biologickou zbraní. Příčinu obtíží zatím lékaři nevysvětlili, vyloučili ale otravu či virus.

Tým vědců z Michiganské univerzity nyní přišel s vysvětlením, že zvuky, které postižení slyšeli, mohli vzniknout při takzvaném intermodulačním zkreslení ultrazvukových vln. To vzniká působením alespoň dvou signálů s různou frekvencí. Ultrazvuk je lidskému uchu neslyšitelný a v malé míře neškodný. Pokud se ale zkombinují dva signály různých frekvencí, může podle profesora Fua vzniknout slyšitelný zvuk.

Zemřel nejstarší syn Fidela Castra. Spáchal sebevraždu

Číst článek

Podle Trumpa - velmi neobvyklý útok

Potíže postihly jen některé z osob pobývajících ve stejných místnostech. Kevin Fu tvdí, že se to dá vysvětlit odlišným věkem či odlišným sluchem.

Příčina záhadných zvuků a následných zdravotních potíží amerických a kanadských diplomatů se dodnes nevysvětlila, Spojené státy nicméně už loni na podzim obvinily Kubu, která však odpovědnost za akustický incident odmítla. USA následně omezily personál na své ambasádě v Havaně na minimum.

„Jde o velmi neobvyklý útok, jak víte. Ale věřím, že je za něj zodpovědná Kuba,“ řekl loni v říjnu v reakci na akustickou kauzu americký prezident Donald Trump. Ten už předtím ohlásil znovuzavedení některých sankcí vůči Kubě, které zrušil v rámci oteplování vztahů jeho předchůdce v nejvyšším úřadu Barack Obama. Ten v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme