Americká ambasáda v Damašku se ocitla pod palbou

Skupina ozbrojenců napadla střelbou ze samopalů a granáty americké velvyslanectví v syrském Damašku. Syrské bezpečnostní síly útok odrazily. Podle posledních informací si útok vyžádal čtyři mrtvé a zraněného. Policie velvyslanectví ve čtvrti Raudá obklíčila a okolí uzavřela.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrská policie zajistila výbušniny

Syrská policie zajistila výbušniny | Foto: AFP

Teroristé se pokusili o sebevražedný útok, ale naštěstí jim nevyšel. Auto se skříňovou nástavbou bylo naplněno lahvemi, které obsahovaly zhruba 200 litrů plynu, a výbušninami. Ty měly explodovat při nájezdu na bránu do velvyslanectví. Útok se však nezdařil a ozbrojenci se snažili z místa utéct. Při tom použili nejméně deset granátů a stříleli ze samopalů.

Syrské bezpečnostní síly při útoku, během něhož ozbrojenci provolávali "Alláhu Akbar - Bůh je převeliký", tři teroristy zabili. Na druhé straně zahynul jeden syrský policista. Čtvrtý ozbrojenec byl při přestřelce zraněn. Podařilo se mu však uprchnout, přičemž se skrýval v jedné z budov. Proto na místě panovala velká nervozita, protože se ho policistům dlouho nedařilo najít. Zhruba po hodině ho nakonec zatkli.

Syrský ministr vnitra Basám Abdal Madžíd, který atentát označil za teroristický čin, si od zatčení slibuje informace o tom, kdo za útokem stál. Akce byla zřejmě dobře připravená.

Oblast je v současné době stále uzavřena policisty. Vláda zvýšila ostrahu všech velvyslanectví. Bezpečnostní opatření platí také v celém Damašku. Samotná americká ambasáda je v obležení policie, protože útok by mohl mít souvislost s výročím teroristických útoků na New York 11. září 2001, jak slibovala organizace al-Káida. Nikdo nemůže vyloučit, že by nemohlo dojít k dalšímu pokusu o atentát.

Všichni diplomaté i zaměstnanci ambasády jsou v pořádku a v bezpečí. Asi 200 metrů od americké ambasády se nachází i český zastupitelský úřad. Jeho zaměstnancům se nic nestalo.

Nyní je jisté, že za útokem stáli islámští extremisté, čemuž odpovídá i způsob provedení atentátu. Jeden ze dvou vozů měl státní poznávací značku města Hama na severu země, které bylo v 80. letech minulého století centrem islámského fundamentalismu. I dnes v něm žije řada radikálně uvažujících lidí. Teroristé použili vozy, které dříve používali syrští policisté, proto jim strážci velvyslanectví nevěnovali zprvu velkou pozornost.

Za útokem by také mohla stát skupina, která si říká Syrští vojáci. Ti jsou duchovně spjatí se sítí al-Káida.

Definitivní příslušnost útočníků k nějaké skupině však známá zatím není. Spekulovat o tom nechtěl ani editor deníku Daily Star v Damašku Rami Khouri.

"Myslím si, že ranní útok bychom měli zasadit do kontextu. Už jsme tu zažili několik incidentů za poslední léta, jedním z největších byl útok v dubnu 2004. Stejně, není úplně jasné, co jsou tyto skupiny zač, jakou politiku zastávají a co je motivuje k útokům, za kterými stojí. Důležité je zmínit i postoj Sýrie k Libanonu, k Hizballáhu, k Íránu a Iráku. Takže motivů, proč poškodit zájmy Spojených států nebo Sýrie, je mnoho," řekl novinář.

Jaromír Janev, Martin Drtina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme