Americká armáda musí prošetřit sexuální útoky na ženy v uniformách

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld nařídil vyšetřování početných případů sexuálních útoků na americké vojačky v Iráku a Kuvajtu. Šéf Pentagonu je znepokojen tím, že mnohé ženy v uniformách sice případy svým nadřízeným oznámily, ale velitelé je nechali dále sloužit v jednotkách s útočníky. Rumsfeldovo prohlášení jde dále než obvykle, protože v Iráku a Afghánistánu sloužilo 60 tisíc žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Bagdádu | Foto: EPA

Pentagon prohlásil, že sexuální útoky v amerických zbrojených silách nejsou tolerovány. Případy vojaček v Iráku a Kuvajtu se bude pravděpodobně zabývat nezávislý ombudsman.

Z dokumentů Pentagonu vyplývá, že vojačky na frontových liniích podaly v průběhu minulého roku 80 obvinění ze sexuálních útoků. Ministerstvo obrany údajně všechny případy vyšetřovalo. Rumsfeldův rozkaz podívat se na tyto případy podrobněji vznikl na základě tlaku amerických médií. Deník Denver Post uvedl, že si 37 vojaček stěžovalo občanské organizaci poté, co se po znásilnění nedočkaly těhotenských testů, ani vyšetření na pohlavní choroby.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme