Americká armáda tajila, že zabila v Sýrii 80 lidí, píše deník New York Times

Americká armáda v posledních dnech bojů proti Islámskému státu v Sýrii v roce 2019 při náletu zabila desítky civilistů. Napsal to list The New York Times a obvinil armádu ze zatajení faktů. Incident se podle deníku stal 18. března 2019 a váže se k místu zvanému Baghúz, kam se uchýlili ustupující bojovníci Islámského státu s rodinami.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní dron americké armády. (Ilustrační snímek)

V den náletu dopadly na velkou skupinu lidí tři americké bomby (ilustrační foto) | Foto: Jason Reed | Zdroj: Reuters

Při náletu přišlo o život 80 lidí, z nichž armáda 16 identifikovala jako bojovníky IS a čtyři jako civilisty. O totožnosti zbylých 60 nedošla k žádnému závěru.

V den náletu dopadly na velkou skupinu lidí tři americké bomby přesto, že armáda měla k dispozici snímky ve vysokém rozlišení z bezpilotního letadla, z nichž bylo patrné, že jsou na místě i civilisté.

Útok sledovali v přímém přenosu prostřednictvím dronu američtí vojáci na americké letecké základně Al-Udajd v Kataru. „Kdo to shodil?“ ptal se v chatu podle deníku The New York Times jeden z těch, kdo záběry viděli. „Právě jsme bombardovali 50 žen a dětí,“ napsal druhý.

Centrem Damašku otřásla exploze. Výbuch zničil armádní autobus, zahynulo 14 lidí

Číst článek

Po první prohlídce místa bylo zjevné, že o život přišlo kolem 70 lidí. Šlo o největší civilní ztráty z jednoho incidentu v boji proti Islámským státem, ale americká armáda se k této operaci veřejně nepřihlásila.

Počet obětí byl zřejmý od počátku a armádní právník akci označil za potenciální válečný zločin, který je třeba vyšetřit. Zprávy o počtu mrtvých byly ale „upravovány“. Některé byly odstraněny, pozměněny a zařazeny mezi tajné. Koaliční jednotky vedené Spojenými státy místo zahladily buldozery.

Věc začal vyšetřovat nezávislý inspektor ministerstva obrany, ale jeho zpráva byla pozdržena a neobsahovala žádnou zmínku o útoku. „Vedení rozhodlo věc pohřbít, nikdo s ní nechtěl nic mít,“ řekl Gene Tate, který na případu pro úřad inspektora pracoval. Za kritiku nečinnosti byl Tate propuštěn.

Podle zjištění The New York Times bombardování nařídila operační skupina 9 pověřená pozemními operacemi v Sýrii. Pracovala v takovém utajení, že v té době o svých akcích neinformovala ani vojenské partnery. O připravovaném útoku na Baghúz nevědělo podle listu ani vedení amerického letectva v Kataru.

‚K vraždám dochází denně, zapalují stany s lidmi.‘ Co se děje v táboře pro rodiny teroristů Islamského státu?

Číst článek

The New York Times poslal minulý týden svá zjištění velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku, pod něž spadaly boje v Sýrii. Velitelství tento útok poprvé přiznalo a uvedlo, že při něm přišlo o život 80 lidí. Nálety ale podle něj byly odůvodněné.

Zabily 16 radikálů a také čtyři civilisty, o 60 zbývajících není jasné, zda to byli civilisté. Částečně to bylo podle prohlášení velitelství proto, že i některé ženy a děti se chopily zbraní a bojovaly v řadách Islámského státu.

„Nesnášíme ztrátu životů nevinných a děláme vše pro to, abychom jim předešli. V tomto případě jsme o situaci věděli, útok jsme vyšetřovali s našimi důkazy a přijímáme odpovědnost za neúmyslné zabití,“ sdělil v prohlášení mluvčí velitelství Bill Urban.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme