Americká armáda v Afghánistánu údajně využívala psychologické operace

Američané potřebují v Afghánistánu větší podporu spojenců NATO. To není žádné tajemství. Podle časopisu Rolling Stone ale při přesvědčování využívali také psychologické operace. Jejich cílem měl být mimo jiné i český velvyslanec v Kábulu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozorovací stanoviště

Pozorovací stanoviště | Foto: 601. skupina speciálních sil

Američané berou informaci o psychologických operacích smrtelně vážně. Vrchní velitel amerických jednotek v Afghánistánu, generál David Petreus oznámil, že nařídil vyšetřování celé záležitosti.

Tříhvězdičkový generál Caldwell, který je zodpovědný za psychologické operace v Afghánistánu, vše popřel. I tak to ale pro něj i pro jiné lidi může mít docela nepříjemné důsledky, protože cílem aktivit měli být i význační američtí senátoři, kteří do Afghánistánu přiletěli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka mluví o psychologických operacích americké armády na Radiožurnálu.mp3

Mezi nimi byl také předseda sboru náčelníků štábů Mick Mullen. To, že se tma ocitl i český velvyslanec Petr Pelc, je známkou, že byl v docel dobré společnosti. Američané se měli snažit pomocí psychologických operací působit také na německého ministra obrany.

Celé to působí jako hodně rozruchu kolem nepříliš jasných skutečností. Psychologické operace jsou běžnou a legitimní součástí vojenského úsilí americké armády kdekoli, nejen v Afghánistánu. Důležité tady je, jestli se vojáci snažili nějakým způsobem manipulovat své spojence nebo své vlastní politiky, což by bylo pochopitelně nepřípustné.

Hanka Shánělová, Vít Pohanka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme