Americká armáda vydala příručku pro hybridní válku s Rusy, řeší v ní strategii i slabiny ruských jednotek

Americká armáda vydala příručku, která na 68 stranách radí, jak porazit ruské vojáky v hybridní válce. Za tu je považován například konflikt na východě Ukrajiny či anexe Krymu. O příručce, vydané v závěru loňského roku a dostupné na internetu, informoval v neděli ruský list Kommersant, a to s odvoláním na web amerického listu The National Interest.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda Spojených států amerických (ilustrační foto)

Armáda Spojených států amerických (ilustrační foto) | Foto: Armáda USA, D. Myles Cullen

Nová ruská strategie podle autorů příručky sází spíše na svržení režimů za podpory místních separatistických uskupení než tradičním pojetím vojenského vítězství. "Novým cílem je dosáhnout úplné změny státního zřízení a moderní ruský přístup využívá jakékoliv možnosti nátlaku pro dosažení těchto změn," píše se v textu.

Za slabinu ruských jednotek příručka označuje chabou motivaci vojáků, kteří byli do armády povoláni k povinné službě, i když podíl profesionálů v ruských uniformách stoupá. K slabinám patří i velení na taktické úrovni, logistika či nepřesnost letecké a dělostřelecké podpory.

 Nacvičování situaci

Na druhé straně autoři radí americkým vojákům nacvičovat situaci, kdy jejich radiové spojení či satelitní navigace vyřadí silné rušení. Prostředků elektronického boje sice není v ruské armádě dost, ale ty stávající jsou podle příručky soustředěny Kaliningradské oblasti na západě Ruska, na Ukrajině a v Sýrii.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, Moskva to stále popírá. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal podle odhadů více než 10 tisíc mrtvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme