Americká armáda zatím žádost Manninga o hormonální léčbu ke změně pohlaví odmítá

Americký voják Bradley Manning odsouzený k 35 letům vězení za poskytnutí čtvrt milionu tajných dokumentů Wikileaks chce změnit pohlaví. Prostřednictvím právníka požádal, aby byl titulovaný jako žena jménem Chelsea Manningová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojín Bradley Manning (vpravo) | Zdroj: Reuters

Americká média zatím nemají zcela jasno, jak reagovat na Manningovu žádost, aby o něm mluvila jako o Chelsea Manningové. Zatímco třeba britský Guardian už přání Menninga vyhověl a píše o něm jako o ženě, deníky New York Times ani Wall Street na to zatím nepřistoupily a píší o Bradley Manningovi. Stejně tak i respektovaná veřejnoprávní rozhlasová stanice NPR, která má pověst liberální stanice.

Mannigův právník David Coombs vystoupil s prohlášením v oblíbeném dopoledním programu Today stanice NBC a samotná moderátorka Savannah Guthrie sice přešla do rodu ženského, když o Manningovi mluvila, ale pak se zase vrátila do rodu mužského.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bradley Manning odsouzený za poskytnutí tajných dokumentů Wikileaks chce změnit pohlaví. Jestli mu americká armáda vyhoví, ujišťoval zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Americká armáda Manningovu přání podstoupit hormonální terapii ke změně pohlaví zatím odmítá.

Mluvčí věznice Fort Leavenworth v Kansasu, kde si bude americký voják odpykávat trest, uvedla, že takovou péči poskytnout nemůžou.

Někteří pozorovatelé nicméně upozorňují, že Manningova žádost o změnu pohlaví ve vojenských vězeních sice precedens nemá, ale v civilních ano. A Manningovi právníci už dávají najevo, že tím budou argumentovat. Podle komentátorů tak není těžké si představit, že z toho udělají případ popírání lidských práv.

Vězení Fort Leavenworth určené pro vojenské trestance USA | Foto: Reuters

Vězení Fort Leavenworth v Kansasu, kde si má Bradley Manning odpykat trest, je komplex tří vojenských věznic, podle stupně provinění a nebezpečnosti. Byla tam vězněna řada známých provinilců z řad armády.

Bradley Manning se tak zařadí k některým slavným jménům. Naposled byl ve stejném vězení například Robert Bales, který je odsouzený na vraždu 16 afghánských civilistů.

Vít Pohanka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme