Americká astronautka obžalovaná z několika zločinů se omluvila své sokyni v lásce

Známý nešťastný milostný příběh americké astronautky Lizy Nowakové se už dostal před soud. Poprvé od dramatické potyčky na orlandském letišti se tam potkala se svou sokyní v lásce kapitánkou letectva Coleen Shipmanovou. Vůbec první co přitom Nowaková udělala, byla velká omluva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lisa Nowaková | Zdroj: ČTK

Nowaková přímo řekla, že hluboce lituje toho, že Shipmanovou vyděsila a zatáhla ji pod tlak veřejné publicity. Ve výpovědích vyšly najevo další detaily incidentu. Nowaková musela být podle všeho pod ohromným psychickým tlakem. Když se rozhodla jet konfrontovat svou sokyni Shipmanovou, urazila na cestě z Texasu na Floridu na jeden zátah 1600 kilometrů. Při jízdě dokonce používala pleny jako astronauti ve vesmíru, aby nemusela často zastavovat. Podle obhajoby pak právě v těchto podmínkách došlo k jejímu zkratu.

Lisa Novakowá je obžalovaná z pokusu o únos, vydírání a z dalších těžkých zločinů, za které ji může hrozit až doživotí. Soud ale zjevně došel k předběžné úvaze, že asi jednala v pohnutí mysli ze stresu a nešťastné lásky. Nowaková byla zatím propuštěna na svobodu na velmi malou kauci 25 a půl tisíce dolarů, což jsou mimochodem jen asi 2 třetiny průměrného ročního platu v Americe. Musí ale nosit napevno zapnutý náramek, který signalizuje její polohu. Jeho pronájem stojí 105 dolarů týdně, tedy dohromady zatím už 3000 dolarů.

U soudu si Nowaková stěžovala, že jí dost velký elektronický náramek vadí v řízení. Soudce se zeptal Shipmanové, jestli by souhlasila s tím, aby ho nemusela nosit. V ten moment ale Shipmanová okamžitě řekla, že rozhodně nesouhlasí s tím, aby od něj byla Nowaková osvobozena. Podle pozorovatelů to ukazuje, že ani omluva žalující stranu neobměkčila a že soud bude tvrdý.

Americká astronautka zaútočila na svou sokyni sprejem se slzným plynem a pokusila se o její únos už před půl rokem. Vedení Americké agentury pro vesmír a letectví se hodně obávalo ztráty prestiže, a hned proto revidovalo celý systém psychologických testů a prověrek kosmonautů. S odstupem se ale dá říct, že je celý příběh už je vnímán spíš jako důsledek krajně nešťastné láska, která se může stát v každém prostředí. Vážnější rozruch v poslední době vyvolaly jen dohady o tom, že astronauti před lety raketoplánu nebo Sojuzu pili. To ale asi na rozdíl od Nowakové nebude mít žádnou dohru, protože se takové obvinění zatím nepotvrdilo.

Výslechy aktérů incident a svědků příběhu budou dále pokračovat. Soud s Nowakovou by měl začít na Floridě už za necelý měsíc, 24. září.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme