Americká diplomatka Jacobsonová jednala na Kubě s tamními disenty

Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová se sešla na Kubě s několika místními disidenty. Zdůraznila tak důležitost, jakou Spojené státy přikládají otázce lidských práv v rámci jednání o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová při setkání s Yoani Sanchezovou

Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová při setkání s Yoani Sanchezovou | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters setkání Jacobsonové, která je třetím dnem v Havaně, znepokojilo kubánské představitele, podle nichž by normalizace styků neměla být doprovázena údajným vměšováním USA do vnitřních kubánských záležitostí.

"Není pochyb, že lidská práva zůstávají středobodem naší politiky, a je rozhodující, abychom mohli jak hovořit o lidských právech veřejně, tak přímo s kubánskou vládou," namítla nicméně Jacobsonová před novináři poté, co s disidenty měla pracovní snídani.

"To je samozřejmě součástí toho, o čem mluvíme, když říkáme, že se zásadně neshodujeme s kubánskou vládou, když hovoříme o demokracii a lidských právech," dodala.

Snaha o renesanci diplomatických vztahů

Jacobsonová je nejvyšším americkým představitelem na Kubě po zhruba 40 letech. Její návštěva se uskutečňuje poté, co prezident Barack Obama začal oživovat americko-kubánské vztahy, které byly poznamenány nepřátelstvím od nástupu kubánských komunistů k moci v roce 1959.

Obama změnu přístupu ke Kubě zdůvodnil tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky a je podle něj překonaná. Obama také oznámil, že Spojené státy znovu otevřou na Kubě velvyslanectví.

Kubánský vůdce Raúl Castro po historickém prosincovém telefonátu s Obamou prohlásil, že Kuba je připravena s USA o normalizaci jednat.

Návštěva Jacobsonové zatím ale nepřinesla například dohodu o tom, kdy by se ambasády znovu otevřely.

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme