Americká firma v Kuvajtu utratila desítky psů vycvičených k hledání výbušnin

Americká společnost Eastern Securities v Kuvajtu utratila desítky psů vycvičených k hledání výbušnin. Fotky nejméně 24 psích těl naskládaných vedle klecí unikly na internet. Ochránci zvířat firmu obviňují, že se jich zbavila potom, co jí vypršel kontrakt s kuvajtskou ropnou společností. Podle bývalých zaměstnanců se vedení nestará dobře ani o lidi ve svých službách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto)

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto) | Foto: tOrange.us, CC BY 4.0

Fotky mrtvých psů vzbudily na internetu velké rozhořčení. Proč je firma utratila, zatím není jasné. Kuvajtský bojovník za práva zvířat Esmail Al-Misrí listu Arab Times řekl, že usmrcení hrozí dalším 90 psům, protože se pracovníci firmy mstí za to, že už měsíce nedostali zaplaceno.

Jeden ze zaměstnanců listu pod podmínkou zachování anonymity řekl, že všichni psi prý byli pečlivě vybráni a řádně utraceni kvůli zdravotním potížím. Zvířata na fotkách ale podvyživeně nebo nemocně nevypadají.

Případu se v obsáhlém článku věnuje také americký deník New York Post, který kontaktoval ředitele firmy Eastern Securities. Bill Baisey popřel, že by o zabití psů věděl. Stále prý neví, jak byla zvířata utracena, a věc chce nechat prošetřit. Podle něj se jedná o snahu společnost očernit.

Odebírání pasů a vyhrožování

Telefonní čísla firmy uvedená na internetu jsou teď nedostupná. List New York Post ale mluvil také s Furijem Al Furaijem z kuvajtské státní ropné společnosti, která měla dříve s americkou firmou kontrakt.

Ten prý hovořil přímo s mužem, který má na starost úklid kotců a psy zabil na rozkaz vedení firmy. Konkrétně mu ho měl dát manažer Tony Touchet, který ale tvrdí, že nařídil utratit pouze tři psy.

Podle bývalých zaměstnanců se americká bezpečnostní firma o psy dobře nestarala ani předtím. Američanka Amy Swopeová, která pro společnost dříve pracovala, listu New York Post řekla, že psi trpěli řadou chorob a neměli potřebnou péči. Za každé zvíře hledající výbušniny přitom společnost měsíčně dostávala od kuvajtské vlády nejméně 3000 dolarů.

Swopeová také upozornila na špatné pracovní podmínky zaměstnanců. Řada z nich pochází z Indie, Nepálu, Filipín nebo Ugandy a firma některým zabavila pasy. Když se na to ptala ředitele, začal jí prý vyhrožovat. Podobné zkušenosti listu New York Post potvrdili i další bývalí pracovníci.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme