Americká komise zveřejnila zprávu o 11. září

Co se stalo 11. září 2001, a jak se dalo katastrofě zabránit - o tom vypovídá závěrečná zpráva nezávislé komise o teroristických útocích na Spojené státy, kterou v Bílém domě převzal prezident George Bush. Na téměř 600 stranách je popsán vývoj událostí osudného dne, a co je třeba udělat do budoucna, aby se podobný případ neopakoval. Zpráva neobviňuje ani exprezidenta Clintona, ani jeho nástupce George Bushe z toho, že mohli útokům zabránit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zpráva o 11. září

zpráva o 11. září | Foto: EPA

Spojené státy byly na teroristický útok nepřipraveny politicky, organizačně, kapacitně, ale i chabou představivostí, uvádí se v závěrečné zprávě komise. Poté, co bylo v noci na čtvrtek zveřejněno zástupci rodin obětí video ukazující selhání bezpečnostní kontroly na washingtonském letišti, které umožnilo pěti únoscům navést letadlo s 59 cestujícími na budovu Pentagonu, se pozornost soustředí na výčet nevyužitých možností teroristy zastavit. Ukázalo se, že CIA sledovala dvojici teroristů, ale na letišti o tom nic nevěděli.

Členové nezávislé vyšetřovací komise došli k závěru, že všichni ve Spojených státech selhali v představivosti toho, čeho jsou teroristé schopní. To se týká amerických zpravodajských služeb, vlád i Kongresu. Celé instituce nebyly schopné vybavit politické vedení země informacemi nutnými k potřebným rozhodnutím.

Stejnou míru neprozřetelnosti prokázali bývalý prezident Bill Clinton i jeho nástupce v Bílem domě George Bush. Člen komise Bob Kerry řekl, že ani Clinton, ani Bush do osudného 11. září pořádně netušili, kdo je Usáma bin Ládin a čeho je schopen. Hrozba terorismu v Americe nebyla rozpoznána ani jedním z kandidátů v předvolební kampani v roce 2001. Selhal sběr a vyhodnocení informací, které vedly k tomu, že boj proti terorismu nebyl hlavní prioritou.

I když vyšetřovací komise složená z republikánů a demokratů připustila, že Clinton a Bush mohli udělat více v potírání Al-Káidy, samotné tragédii zabránit nemohli. Prezident George Bush přivítal, že zpráva dává konkrétní doporučení, jak americký systém zdokonalit.

V Bílém domě má být vytvořeno 200členné Národní koordinační centrum boje proti terorismu v čele s generálním ředitelem pro zpravodajské služby. Kongres vytvoří v obou komorách nové komise, které budou práci vlády kontrolovat - to jsou změny uvedené ve zprávě o okolnostech 11. září, které se podle zákonodárců ale nepodaří prosadit snadno.

Komise stojí za tím, že doporučení na změny ve vládě, Kongresu a ve zpravodajských službách jsou kvalitní a zaručují pokrok v ochraně před terorismem. Změna struktury americké vlády, doporučená ve zprávě, je naprosto zásadní, řekl na tiskové konferenci při zveřejnění zprávy předseda komise Thomas Keane. Naplnění doporučení může zachránit lidské životy a nelze připustit, aby zpráva komise pro 11. září zapadla prachem, jako se to často stalo s podobnými závěry komisí v minulosti.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme