Americká letadla bombardovala cíle na severu Iráku

Americká letadla v noci zasáhla stanoviště irácké protiletecké obrany v bezletové zóně v severním Iráku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké vojenské zdroje. Podle oficiální irácké tiskové agentury přišel při bombardování o život jeden člověk a další tři lidé byli zraněni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Americká armáda uvedla, že letadla shodila přesně naváděné bomby poté, co se dostala pod iráckou palbu. "Všechna koaliční letadla odletěla z oblasti v bezpečí," uvádí se v armádním prohlášení.

Irácký armádní mluvčí prohlásil, že americká letadla bombardovala irácké civilní a vojenské cíle v Mósulu asi 400 kilometrů severně od Bagdádu. Irácké střely a "statečné pozemní jednotky" se pak postavily letadlům na odpor, dodal irácký mluvčí.

Americká a britská letadla hlídkují nad severními a jižními iráckými bezletovými pásmy již přes deset let. Tyto zóny byly vytyčeny po skončení války v Zálivu na ochranu Kurdů a šíitských muslimů před útoky vojsk iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Jednání mezi zástupci OSN a Iráku o zbrojních inspekcích byla po dvou hodinách přerušena.

Představitelé světové organizace pod vedením generálního tajemníka OSN Kofiho Annana při jednáních usilují o obnovu spolupráce Iráku s mezinárodními zbrojními inspekcemi, které Bagdád přerušil v roce 1998. Irácká delegace vedená ministrem zahraničí Nádžím Sabrím se naopak dožaduje uspořádání rozsáhlé diskuse na téma amerických hrozeb týkajících se svržením režimu Saddáma Husajna. Podle Annana by se oba vysocí představitelé měli setkat opět v pátek.

Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme