Americká letadla bombardovala Sadrovy pozice v Nadžafu

Americké letectvo zaútočilo na pozice šíitských bojovníků v Nadžafu. Bombardování začalo několik hodin po ultimátu, které dal irácký premiér Ijád Aláví bojovníkům duchovního Muktady Sadra. Duchovní vůdce radikálních šíitů ale odmítl odzbrojit své milice a stáhnout je z nadžafských svatyní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardování Nadžafu | Zdroj: ČTK

Centrem Nadžafu otřáslo v noci velké množství explozí. Americká armáda bombardovala pozice takzvané Mahdího armády ve starém městě. Velmi silné výbuchy se z centra města ozývaly půl hodiny a nad velkým nadžafským hřbitovem stoupal po zásazích střelami dým.

V okolí starého hřbitova se bojovalo už ve dne a ještě večer se odtud ozývala dělostřelecká palba. Agentura AFP večerní boje popisuje jako nejtěžší od 5. srpna, kdy střety šíitských milicí a amerických vojáků začaly.

Stoupenci radikálního šíitského Muktada Sadra se opevnili v v objektech, které náležejí k mešitě, v níž je hrobka imáma Alího. Je to svaté místo vyznavačů šíitské větve islámu a bude-li poškozeno, vzbudí tím Američané odpor mnoha milionů šíitů na celém světě.

Irácká vláda stanovila večer ještě tvrdší podmínky pro zastavení bojů, mimo jiné odzbrojení a rozpuštění jednotek Mahdího armády ve všech šíitských městech včetně takzvaného Sadrova města v Bagdádu. Podle prostředníků však Sadr nabídku odmítl a rozhodl se buď zvítězit, nebo zemřít jako mučedník.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme