Americká letadla míří do Perského zálivu

Spojené státy rozmístí po teroristických útocích stovky letadel v oblasti Perského zálivu. Uvedl to vysoký představitel amerického ministerstva obrany. První letadla - F-16 a F- 15, bombardéry B1 a zřejmě i "neviditelné" letouny - by se měla začít přemísťovat v nejbližších dnech. Podle představitele Pentagonu je pravděpodobné, že mnohé ze strojů poletí do Kuvajtu a Bahrajnu. Je to první signál příprav Spojených států na odvetný útok proti Afghánistánu, kde se skrývá Usáma bin Ládin - hlavní podezřelý z teroristických útoků na New York a Washington. Záchranné týmy vyprostily z trosek Světového obchodního centra dalších 15 mrtvých těl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George Bush dnes večer vystoupí na mimořádném zasedání Kongresu s prohlášením k poslancům a k americkému lidu na téma terorismus a americké reakce na útoky. Jak řekl novinářům, dluží Americe vysvětlení. Bush také požádal vlády všech zemí světa o otevřenou nebo skrytou podporu při plánovaném tažení proti terorismu. Odmítl ale, že by hodlal vést jakoukoli "náboženskou válku" proti islámu.

Záchranné týmy vyprostily z trosek Světového obchodního centra v New Yorku dalších 15 mrtvých těl. Ta se zatím nepodařilo identifikovat. Oznámil to starosta města Rudolph Giuliani. Počet nalezených obětí v New Yorku tak stoupl na 233, z toho 170 bylo identifikováno. Nezvěstných je stále 5422. Celkový počet pohřešovaných po započtení obětí z Washingtonu a z oblasti Pittsburghu je 5856 osob. "Pátrání pokračuje," prohlásil Giuliani. Odmítl ale spekulovat, jestli jsou ještě šance na nalezení živých lidí.

Spojené státy se rozhodly zdvořile odmítnout veškerou humanitární a technickou pomoc nabízenou ze zahraničí. V noci to ve Washingtonu oznámil nejmenovaný vysoký funkcionář ministerstva zahraničí. Země má podle jeho slov dost vlastního know-how i specialistů, takže zatím většinu nabídek nevyužila. Pomoc nabídlo celkem 58 zemí včetně řady rozvojových. Nabízely například psy na hledání v sutinách, vyhledávací přístroje nebo speciální týmy. Spojené státy zahraniční pomoc vysoce ocenily.

Spojené státy a Rusko budou koordinovat postup proti terorismu. Podle ruského ministra zahraničí Igora Ivanova, který se setkal ve Washingtonu se svým americkým kolegou Colinem Powellem, ale obě země nejednaly o konkrétních plánech vojenské odvety za teroristické útoky ve Spojených státech. Šéf americké diplomacie pak ocenil, že Rusko je připraveno Americe pomoci.

Izrael podezírá Irák, že poskytl podporu pachatelům teroristických útoků na Spojené státy. Podle internetové stránky britské revue Jane's Security pojala toto podezření izraelská vojenská rozvědka Aman. Její důstojníci jsou údajně přesvědčeni, že teroristický útok na New York a na Washington zorganizovali dva nejhledanější teroristé světa: Libanonec Imad Mughaníja, který řídí operace organizace Hizballáh v zahraničí, a Egypťan Ajman Zavarí, vysoký činitel v síti milionáře saúdského původu Usámy bin Ládina. Důstojníci irácké tajné služby měli po dva roky pravidelně cestovat mezi Bagdádem a Afghánistánem a setkávat se tam se Zavarím. Irák včera oficiálně dementoval, že by měl s teroristickými útoky cokoli společného.

Olga Krupauerová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme